Isto se nazivaju, ali nisu isto: Koja je razlika između snusa i nikotinskih vrećica

c

Razliku između bezdimnih duhanskih proizvoda je moguće objasniti i na primjeru mobitela. I ljekari su ti koji ukazuju na višestruki značaj bezdimnih proizvoda, pa i u kontekstu potpunog prestanka pušenja.
Naime, prvi mobitel, koji je proizveden 90-ih godina prošlog stoljeća, nema mnogo sličnosti s mobitelom koji se sada koristi. Većina danas koristi pametne mobitele koji su se iz jednostavnih uređaja za telefonske razgovore i slanje tekstualnih poruka razvili u višenamjenske uređaje. Zapravo, pametni mobiteli su mali računari bez kojih je svakodnevnica skoro pa nemoguća.

Oni prvi, iz 90-ih godina prošlog stoljeća, i oni današnji, nazivaju se mobitelima, ali su vrlo malo slični. To je slučaj i kada se govori o snusu i nikotinskim vrećicama. I jedno i drugo su bezdimni duhanski proizvodi, ali se značajno razlikuju u svom sastavu i tehnologiji njihove proizvodnje.

Razlike između snusa i nikotinskih vrećica

Bez obzira na značajne razlike, snusom se naziva ono što zaista jeste snus, ali i nikotinske vrećice se često u našem društvu greškom nazivaju snusom. Dakle, snus su duhanske vrećice za oralnu upotrebu koje su zabranjene u skoro svim državama Evropske unije. Izuzetak je Švedska.

S druge strane, nikotinske vrećice su potpuno drugačiji proizvod nove generacije bez dima i duhana. Nikotinske vrećice su proizvodi s potencijalno smanjenom štetnošću u odnosu na tradicionalne cigarete te su prepoznate kao sredstvo u borbi protiv pušenja. Ne samo to - veliki je broj onih koji smatraju da nikotinske vrećice doprinose potpunom prestanku pušenja.

U izvještaju komisije za oralni nikotin iz 2020. je navedeno da je koncept smanjenja štete potvrđen Okvirnom konvencijom Svjetske zdravstvene organizacije o kontroli duhana (FCTC).

Upravo nikotinske vrećice, kao i vape proizvodi, spadaju u proizvode potencijalno manje štetnosti po odrasle osobe. Zbog toga su nikotinske vrećice prepoznate kao pozitivna prekretnica u kontroli duhana i smanjenju štetnih posljedica po zdravlje. Prelazak na ove proizvode bi imao pozitivne posljedice po javno zdravlje i zdravstveni sistem.

S obzirom na to da je dokazana potencijalno manja štetnost novih kategorija proizvoda, naučno je prihvaćen koncept tzv. kontinuuma štetnosti kojim se svim duhanskim i nikotinskim proizvodima dodjeljuje konkretna pozicija prema relativnoj štetnosti.

Pa su tako cigarete, cigare i slični proizvodi kod kojih sagorijeva duhan na jednoj strani kontinuuma štetnosti dok su nikotinski i duhanski proizvodi kod kojih nema sagorijevanja na drugoj strani kontinuuma štetnosti. Razlog za to jeste što su proizvodi kod kojih nema sagorijevanja višestruko manje štetni.

Na prethodno navedeno, tj. na potencijalno manju štetnost bezdimnih proizvoda je ukazao pedijatar i pulmolog Branislav Lolić. Prema njegovim riječima, među pušačima, kao i među onima koji to više ne žele biti, u posljednjih nekoliko godina sve su zastupljeniji manje rizični bezdimni proizvodi u koje spadaju e-cigarete, grijani duhanski proizvodi, kao i nikotinske vrećice.

"Nikotinske vrećice su legalan i dostupan proizvod u EU, pa samim tim i u Bosni i Hercegovini. Iako se koriste slično kao snus, one ne sadrže duhan, a stručnjaci ih svrstavaju u proizvode smanjene štetnosti koji imaju ulogu i u borbi protiv pušenja, pa samim tim i jednim oblikom 'podrške' smanjenju, ali i potpunom prestanku korištenja cigareta", izjavio je dr. Lolić.

S obzirom na to da je riječ o proizvodu koji sadrži nikotin, nikotinske vrećice, kako je konstatovao, definitivno moraju biti nedostupne maloljetnicima. Kao ljekar je pozvao na edukaciju, što smatra prioritetom, i regulaciju ovih proizvoda.

Bosna i Hercegovina zaostaje

Prema naučno utemeljenim dokazima istraživačke mreže Cochrane, gdje je moguće izračunati učinak prelaska pušača na e-cigarete u državama regije, broj pušača u Bosni i Hercegovini, koji potencijalno mogu prestati pušiti uz e-cigarete ako se aktivno potaknu na ovu alternativu, iznosi 80.400. To je trostruko više od procijenjenog broja pušača u Bosni i Hercegovini koji svake godine samostalno ili uz dostupne terapije prestaju pušiti.

Istaknuti broj predstavlja nadu da bi se u sljedećih nekoliko godina mogla značajno poboljšati statistika u bh. javnom zdravstvu.

Za razliku od pojedinih evropskih država, našoj regiji još uvijek nedostaju aktivne mjere za smanjenje štete od pušenja. To je slučaj uprkos tome što je tradicionalno veliki broj pušača. Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, procijenjeno je da prosječan udio potrošača u populaciji iznosi više od 40 posto, što znači da je čak 1,3 miliona pušača.

Švedska je najbolji primjer zemlje gdje postoji praksa upotrebe proizvoda nove generacije, među kojima su nikotinske vrećice. Zapravo je Švedska među najuspješnijim zemljama u borbi protiv pušenja.

Švedski stručnjaci objašnjavaju da njihov model podrazumijeva "ljudski pristup odraslim pušačima" kojim se omogućava veći pristup potencijalno manje štetnim proizvodima od cigareta. Cilj je da se u prvoj fazi počne koristiti taj proizvod, a da se nakon toga lakše prestane koristiti bilo kakav duhanski ili nikotinski proizvod.