USK: I prosvjetari najavili štrajk

BIHAĆ, 1. jula - Sindikat osnovnog i Sindikat srednjeg obrazovanja na danas održanoj konferenciji za novinare  najavili su  stupanje u štrajk.  Kako kažu,   nastava u školskoj  2015-2016. godine neće početi dok se ne ispune njihovi zahtjevi.  

Sindikati osnovnog i srednjeg obrazovanja   donijeli su odluku o odmrzavanju štrajka, jer Vlada USK nije ispoštovala sporazum kojim se obavezala na kako je rečeno kontinuiranu isplatu plaća i naknada u 2015.godini , te  izmirenje  dugovanja prema zaposlenim  iz 2014. godine u roku od 60 dana.  Kako do toga nije došlo, a stvorene su i nove neisplaćene obaveze, sindikati  u obrazovanju  početak iduće školske godine dočekaće sa štrajkom.  Kažu, dosta im je ignorantskog  ponašanja Vlade   te zahtjevaju  isplatu svih dugovanja, kako iz 2015. godine, tako i iz ranijih godina.

U Sindikatu osnovnog obrazovanja  traže prebacivanje  finansiranja obrazovanja na nivo Federacije, vraćanje dječijih vrtića na budžet USK, isplatu  potraživanja po sudskim presudama, te depolitizaciju  obrazovanja. U Sindikatu srednjeg obrazovanja  tvrde da je Vlada ovakvim odnosom  pokazala da nije ozbiljan partner  sindikatu i da ne žele da se dogovaraju, stoga  kažu,  nastava u narednoj  školskoj godini neće početi dok  se ne ispune njihovi zahtjevi. Traže isplatu toplih obroka, troškova putovanja, zahtjevaju i isplatu regresa za 2014.godinu, usklađivanje upisne politike učenika sa Sindikatom, te izjednačavanje  porodiljskih naknada  za sve koji primaju plaću iz Budžeta USK.

rtvusk.ba