Publika je izviždala: Transrodna tinejdžerka pobijedila u trci i izazvala negodovanje

H

Transrodna tinejdžerka Ejden Galager pobijedila je u kvalifikacionoj trci s vremenom od 55.25 sekundi ovog petka, a tokom ulaska u cilj izviždana je od publike.

Naime, njen rezultat joj je osigurao jedno od pet mjesta iz dvije kvalifikacione trke u finalu. Na snimku podijeljenom online, može se čuti zviždanje u pozadini dok Galager prolazi kroz cilj.

Čak i prije pobjede, njeno učešće u trci kritizirali su republikanski zakonodavci, koji su tražili promjenu pravila nakon što je Galager pobijedila u prethodnoj trci na 400 metara.

Pravila Asocijacije za aktivnosti države Oregon omogućavaju sportistima da učestvuju u kategoriji koja se poklapa sa njihovim rodnim identitetom bez potrebe da pruže dokaze o medicinskoj tranziciji.

Kontroverza je ponovo izbila nakon što je snimak Galagerine najnovije trke podijelila Rajli Gejns, bivša NCAA plivačica koja vodi kampanju protiv dozvoljavanja trans sportistima da se takmiče u ženskom sportu.