Ta brojka predstavlja rast s 82 ubijena medijska radnika u 2017. godini i poništila je pozitivne trendove pada u protekle tri godine.
Među ubijenima je 84 novinara, kamermana i tehničara, kao i deset članova medijskog osoblja među kojima su šoferi i zaštitari. Oni su poginuli u pokušajima ubistava, bombaškim napadima i u unakrsnoj vatri.
Šestero ubijenih medijskih radnika su žene, a također su registrovane tri slučajne pogibije.
Najopasnija zemlja u svijetu za novinare je Afganistan, gdje je 16 medijskih radnika izgubilo živote. U Meksiku, gdje pripadnici narko kartela napadaju novinare, ubijeno je 15 medijskih radnika.
Devet medijskih radnika ubijeno je u Jemenu, osam u Siriji, sedam u Indiji, šest u Somaliji i po pet u Pakistanu i u Sjedinjenim Državama.
"Te brojke ukazuju na sumornu situaciju i krizu sigurnosti novinara, koja je stavljena u prvi plan okrutnim ubistvom kolumniste Washington Posta i saudijskog državljana Jamala Khashoggija", navodi IFJ u saopćenju.
Khashoggi je ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2. oktobra. Njegovo tijelo nije pronađeno.
Predsjednik IFJ-a Philippe Leruth zatražio je da države članice Ujedinjenih nacija usvoje konvenciju o sigurnosti i zaštiti novinara koja je predstavljena njihovim misijma u sjedištu UN-a u New Yorku u oktobru.
"Ta rezolucija, koju je podržala novinarska profesija u cjelini, konkretan je odgovor na zločine počinjene nad novinarimsa s punim imunitetom", izjavio je Leruth, prenosi dpa.
Broj ubijenih novinara u 2018. godini porastao na 94
Broj novinara i medijskih radnika koji su ubijeni dok su obavljali svoju dužnost u ovoj godini porastao je na 94, saopćila je danas Međunarodna federacija novinara (IFJ).
Izvor: