SZO, agencija UN za zdravstvo, navela je u danas objavljenom izvještaju da je broj slučajeva malih boginja od januara do juna udvostručen u odnosu na prethodnu godinu. Male boginje spadaju među najzaraznije bolesti u svijetu i šire se kašljanjem, kihanjem i fizičkim kontaktom.
Iako su mnoge evropske zemlje uvele oštriju politiku vakcinacije, tvrdoglavi džepovi otpora vakcinaciji su doveli do epidemija širom kontinenta. Njemačka vlada je prošlog mjeseca predložila da se imunizacija od malih boginja učini obaveznom za djecu i zaposlene u vrtićima i školama. U Njemačkoj je ove godine zabilježeno više od 400 slučajeva malih boginja.
Najveći broj slučajeva je zabilježen u Ukrajini, više od 84.000, a slijede Kazahstan i Gruzija. Ukrajinsko ministarstvo zdravlja je saopštilo da je od malih boginja umrlo osam osoba, javlja N1.
Ekspertski komitet SZO je saopštio da su Albanija, Češka, Grčka i Velika Britanija izgubile status zemalja u kojima su male boginje iskorijenjene. Ta bolest se može spriječiti s dvije doze vakcine ali kada se čovjek zarazi ne postoji efikasno liječenje.
"Ako se u svakoj zajednici ne postigne i održi visoka pokrivenost imunizacijom i djeca i odrasli će nepotrebno patiti a neki će i tragično umrijeti", rekao je Ginter Faf, predsjedavajući komiteta SZO za male boginje u Evropi.
U nekim razvijenim zemljama je procenat vakcinisanih naglo opao nakon što je krajem devedesetih objavljena netačna studija koja je povezala vakcinu protiv tri tipa boginja, poznatu kao MMR, s pojavom autizma. Zdravstveni zvaničnici se od tada bore da razviju strah u pogledu bezbjednosti vakcina.
"Dezinformacije o vakcinama su zarazne i opasne kao i bolesti kojima pomažu da se šire", rekao je ove nedjelje generalni direktor SZO Tedros Adanom Gebrejesus.
Prema procjenama SZO, u svijetu je 2017. godine od malih boginja umrlo 110.000 ljudi, najvećim dijelom djece mlađe od pet godina.