Gabrijel Eskobar u Senatu SAD: U BiH politička kriza i korupcija štete njenim građanima i ugrožavaju regionalnu stabilnost

.
Indikatori napretka ka evropskim integracijama zapadnog Balkana uključuju dublju regionalnu saradnju i rastući demokratski i ekonomski razvoj

U Senatu Sjedinjenih Američkih Država danas je održano saslušanje koje se tiče zapadnog Balkana, a posebno je naglašena podrška SAD miru i prosperitetu regiona.

Prvi se obratio Gabrijel Eskobar (Escobar), zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalni izaslanik za region.

- Predsjedavajuća Shaheen, rangirani članu Johnson, uvaženi članovi pododbora, hvala što ste me pozvali da razgovaramo o angažmanu na zapadnom Balkanu. Evropa kao slobodna, cijela, prosperitetna i u miru ostaje u vitalnom interesu Sjedinjenih Država i u srži naše politike. Zapadni Balkan je ključan za ovu viziju, iako njegov potencijal ostaje neispunjen. Bajdenova administracija prepoznaje ovaj izazov i ostaje privržena ovom regionu, što jeste historijski, politički, kulturno i geografski nedjeljivi dio Evrope.

Nastavljamo da gradimo ekonomske veze Amerike sa regionom

Naš dugogodišnji diplomatski angažman podržava punu integraciju zapadnog Balkana u evroatlantske strukture. Jači Balkan, integrisan u jaču Evropu, čini jače Transatlantsko partnerstvo.

U tom cilju, Sjedinjene Države nastavljaju da produbljuju naša dugogodišnja partnerstva u regionu. Samo u proteklih nekoliko mjeseci smo proslavili 140 godina diplomatskih odnosa sa Srbijom i održali naše prve bilateralne odbrambene konsultacije u pet godina, najavili specijalnu ponudu štab operativnih snaga u Albaniji, poželjeli dobrodošlicu Hrvatskoj u program ukidanja viza u sklopu programa proširenja bilateralnih putovanja i trgovine, i u velikoj mjeri se smo se oslanjali na naše partnere na Kosovu, u Albaniji, i Sjevernoj Makedoniji u periodu potrebe da privremeno ugoste hiljade evakuisanih afganistanskih ljudi.

Također nastavljamo da gradimo ekonomske veze Amerike sa regionom. Prošle godine smo pokrenuli inauguralni ekonomski dijalog SAD i Crne Gore, ojačali evropsku energetsku sigurnost kroz projekte u Albaniji i Hrvatskoj i proslavili značajne investicije američkih firmi u Srbiji. Naši partneri na zapadnom Balkanu su spremni za bližu integraciju sa jedinstvenom EU tržištu, a mi ih nastavljamo podržavati. Regionalne inicijative kao što je EU Common Regional Tržište, Otvoreni Balkan i Zelena agenda pokazuju da dublja ekonomska integracija i saradnja je neophodna za održivi rast i članstvo u EU.

Bilo je nazadovanja

Postoje ogromne mogućnosti za američka preduzeća, a mi nastavljamo da ohrabrujemo zemlje da ojačaju vladavinu prava, bore se protiv korupcije i povećavaju transparentnost kako bismo proširili mogućnosti ulaganja. Neophodne reforme će povećati prosperitet, dati prioritet održivim investicijama i čistoj energiji i zaustaviti odliv mozgova. Oni će također smanjiti politički vođena ulaganja vanjskih aktera i izgraditi temelje za dobrosusjedske odnose i stabilnu upravu.

Indikatori napretka ka evropskim integracijama zapadnog Balkana uključuju dublju regionalnu saradnju i rastući demokratski i ekonomski razvoj. U nekim zemljama regiona vidjeli smo ozbiljne napore za jačanje demokratskih institucija i borbu protiv korupcije.

To nije slučaj u svim zemljama zapadnog Balkana i bilo je nazadovanja. U Bosni i Hercegovini, politička kriza i endemska korupcija šteti njenim građanima i ugrožavaju regionalnu stabilnost, njen euroatlantski put i napredak postignut od Dejtonskog mirovnog sporazuma.