Može li Amerika istovremeno ratovati protiv Kine i Rusije?

sa

Poznato je da Washington na budžet za odbranu troši kao sljedećih deset država zajedno uključujući Kinu i Rusiju, no da li Amerika može zaista istovremeno voditi rat sa takve dvije sile na dva različita fronta?

Najveće preklapanje između tajvanskog i ukrajinskog teatra operacija uključuje zahtjeve za logistikom i obavještajnim podacima. Istini za volju, SAD je pomno pratio kinesku aktivnost od početka ruske invazije na Ukrajinu, ali neka od elektroničkih, kibernetičkih i analitičkih sredstava trenutno posvećenih pomoći Ukrajini u borbi nedvojbeno bi se trebala preusmjeriti prema Kini. Nešto od ovih napora mogli bi zamijeniti Evropljani, ali SAD ima dovoljno jedinstvenih sredstava na ovom području da bi Ukrajina nedvojbeno primijetila pomak.

U smislu logistike, borba u Ukrajini već je opteretila američku odbrambenu industrijsku bazu. Borbe su potrošile zalihe oružja i streljiva jer se tok borbi okrenuo prema iscrpljivanju. Opet, SAD ima sreću što nema puno preklapanja između operativnih zahtjeva u Ukrajini i Tajvanu, ali američke snage bi vjerovatno pretrpjele određene nedostatke u slučaju produženih borbi na obje strane Euroazije. Kao što je navedeno, Tajvan će vjerovatno imati prednost ako postoji konkurencija između dva teatra.

SAD je platio luksuz da izgradi vojsku dovoljnu za borbu u Aziji i Evropi, a ne općenito s istim oružjem. Nedvojbeno postoji određeno preklapanje u smislu zračnih sposobnosti i logističkih sredstava, ali ogromna borbena moć američkih oružanih snaga ne bi bila pretjerano opterećena potrebom vođenja rata na oba ratišta jer ti teatri postavljaju različite zahtjeve.

Čak i ako bi rat u Ukrajini eskalirao do direktnog sukoba između NATO-a i Rusije, vjerovatno je da bi borbe uključivale snage evropskih zemalja na terenu, pri čemu bi Sjedinjene Države igrale važnu ulogu podrške. Ukratko, Sjedinjene Države mogu se boriti protiv Rusije i Kine odjednom… neko vrijeme, i uz pomoć nekih prijatelja.