Demoliranje Barce kao kruna karijere: Pet najvećih utakmica Edina Džeke

Edin Džeko i Roma su vijest dana u fudbalskom svijetu. Junak pobjede "vučice" nad Barcelonom bio je bh. reprezentativac koji je postigao prvi pogodak, izborio penal za 2:0, predstavljao konstantnu prijetnju po gol Katalonaca.

Podsjetimo se pet najvećih utakmica Edina Džeke. Izbor je subjektivan!

Wolfsburg – Bayern 5:1 (4. april 2009.)

Utakmica 26. kola Bundeslige u sezoni 2008-2009 bila je derbi sezone. Wolfsburg je 4. aprila 2009. godine do nogu potukao slavni Bayern (5:1) i nanio mu jedan od najtežih ligaških poraza. Nakon 1:1 u prvom poluvremenu, Edin Džeko je u svega tri minuta(63/66) postigao dva pogotka koji su riješili utakmicu.

Hannover – Wolfsburg 0:5 (16. maj 2009.)

U posljednja dva kola Bundeslige u sezoni 2008-2009 Wolfsburg i Bayern ušli su s jednakim brojem bodova, a "vukovi" su imali dva pogotka bolju gol-razliku. Uslijedio je komšijski derbi Hannover – Wolfsburg, utakmica odigrana 16. maja 2009. koju je obilježio Edin Džeko. Bh. dijamant postigao je tri gola, sve jedan od ljepši od drugog.

Tottenham – Manchester City 1:5 (28. august 2011.)

Na početku sezone 2011-2012, u kojoj će Manchester City osvojiti prvu titulu engleskog prvaka nakon 44 godine, Edin Džeko je igrao u životnoj formi. Sedam mjeseci nakon što je iz Wolfsburga stigao na Etihad Džeko je odigrao sjajnu utakmicu potopivši Tottenhamna White Hart Lineu. U pobjedi "građana" 5:1 bh. dijamant je postigao četiri gola, a pamti se posljednji gol i reakcija oduševljenog saigrača Samira Nasrija.

BiH – Grčka 3:1 (22. mart 2013.)

Ključna utakmica na putu do prvog i jedinog plasmana fudbalske reprezentacije BiH na veliko takmičenje odigrana je 22. marta 2013. na Bilinom polju. U odlučujuću utakmicureprezentacije BiH i Grčke ušle su bodovno poravnate. Nije bilo previše ljepote u igri, no Edin Džeko je pokazao klasu s dva pogotka, oba glavom nakon prekida.

Roma – Barcelona 3:0 (10. april 2018.)

Slavna Barca potučena je na Olimpicu. Roma je prvi put nakon 34 godine u polufinalu najcjenjenijeg europskog klupskog takmičenja, odiseja u Ligi prvaka donijet će ove sezone u klupsku blagajnu skoro 100 miliona eura. A najzaslužniji za senzacionalnu pobjedu je... Edin Džeko.