Haris Ćoralić, predsjedavajući OV Cazin

Home

Haris Ćoralić, predsjedavajući OV Cazin


CAZIN.NET: – Na izbor predsjedavajućeg Općinskog vijeća Cazin čekali smo gotovo šesnaest mjeseci. Cazinjane će zasigurno zanimati ko je Haris Ćoralić?

ĆORALIĆ: – Ja sam prije svega Cazinjanin. Rođen sam 1982. godine u Mjesnoj zajednici Šturlić, gdje sam završio i osnovnu školu. Medresu Džemaludin Čaušević  okončao sam 2001. u Cazinu, a  potom na Fakultetu islamskih nauka diplomirao 2005. godine. Kao profesor islamske teologije radim u Prvoj srednjoj školi već četvrtu godinu. Moja supruga Mirela također je prosvjetni radnik, a najmlađi član porodice je šesnaestomjesečni Ahmed. S porodicom živim u Šturliću.

CAZIN.NET: – Kada se sve zbroji i oduzme koliko smo ovim višemjesečnim čekanjem kao općina izgubili?

ĆORALIĆ: – Kada govorimo o gubicima, normalno je da smo tu promašili određene investicije.

CAZIN.NET: – Možete li biti određeniji?

ĆORALIĆ: – Pa, evo, čisto stvari vezane za kreditiranje koje su dolazile od određenih stranih agencija. Međutim, u osnovi, nismo puno izgubili jer je organ uprave funkcionirao. Načelnik je imao mogućnost da donese budžet nakon prva tri mjeseca budući da ga Vijeće nije donijelo. Da je organ uprave dobro radio potvrđuje i novootvorena šalter – sala u općinskoj zgradi. Znači, menadžment je bio dobar i uspješan onoliko koliko su mogli biti u takvim okolnostima. Realizirani su i određeni infrastrukturni projekti.

Možemo mnogo nadoknaditi

CAZIN.NET – Možete li navesti o kojim projektima je riječ?

ĆORALIĆ: – Može se reći da je Općina Cazin prepoznatljiva kada je u pitanju putna infrastruktura. U posljednje četiri godine u našoj općini je izgrađeno 150 km putne mreže, završen vodovod Ljubijankići. Smatram, međutim, da iako smo tih 15 mjeseci određene stvari promašili da zato u preostalom mandatu  možemo mnogo toga nadoknaditi. Prvenstveno zbog toga što smo općina koja nema mnogo kreditnih zaduženja. Možda je to i iz razloga što nije bilo formirano OV pa se nismo ni zaduživali. Sve to govori da je organ uprave uspješno radio, da je realno procjenjivao budžet.

CAZIN.NET: – I rekonstrukcija grada je odluka koja je čekala na Općinsko vijeće?!

ĆORALIĆ:- U planu jeste i rekonstrukcija kružnog toka, nekih gradskih ulica, ulice prema novoj gimnaziji, ali će trebati i određena zaduženja i finansiranja jer općina nije u mogućnosti da sama podnese takav projekat. Vjerovatno će tokom godine biti određenih pomaka na tom polju, i to moram istaknuti kao jedan od prioritetnih zadataka. Mi već u srijedu 10. marta imamo sjednicu OV  na kojoj će biti desetak tačaka dnevnog reda. Uzeli smo odmah da prioritetno rješavamo projekte od općeg interesa poput semaforizacije raskrsnice na Ćupriji, zatim raskrsnice Gnjilavac, i još neke stvari koje su u nadležnosti Elektroprivrede, a koje samo čekaju na proceduru.

Najtraženija osoba u Cazinu

CAZIN:NET: – Kako će te kao tek izabrani predsjedavajući OV unaprijediti rad Vijeća?

ĆORALIĆ: – Meni kažu da sam jedna od najtraženijih osoba u Cazinu. Ja bih to volio formulirati na drugi način: nisam ja ta osoba, ta osoba je zapravo po funkciji predsjedavajući kojeg je trebalo izabrati jer je bio potreban našoj općini. Kada je u pitanju unapređenje rada Vijeća, smatram da je to bila stvar političke volje. Mislim da je došao period kada su se poslagale neke političke stvari i došlo je do izbora predsjedavajućeg. Ja ću svoj posao moći dobro obavljati, ali uz podršku mojih kolega u OV. Rad Vijeća će se moći unaprijediti jedino ako budemo konstruktivni, ekspeditivni, ako se kanimo nepotrebne i destruktivne retorike. Do sada smo pokazali da imamo elokvenciju. Smatram da sad trebamo početi raditi, te da kroz radna tijela Vijeća možemo unaprijediti njegov rad i sustići propušteno.

CAZIN.NET: -Na čemu bi trebao biti akcenat u nastavku rada Vijeća?

ĆORALIĆ: – Prije svega, neminovne su neke korekcije Statuta Općine, kao i Poslovnika o radu Općinskog vijeća gdje postoje određene nejasnoće.

CAZIN.NET: – Na šta konkretno mislite?

ĆORALIĆ: – Kada je u pitanju sam izbor predsjedavajućeg, Poslovnik je nejasan. Smatram i da imamo problema sa održavanjem reda na sjednici. Mediji to prate pa mogu i argumentirati. Dešava se da pojedini vijećnici mogu bezbroj puta replicirati pa sam mišljenja da bi to trebalo mijenjati, smanjiti broj replika, kako bi se i drugima dala mogućnost da nešto kažu.

Nema političke zrelosti

CAZIN.NET: – Kada to kažete smatrate li da ne postoji određena politička zrelost vijećnika?

ĆORALIĆ: – Pa, gledajući i prateći rad drugih parlamenata, od državnog, federalnog, pa i naših susjednih, vidim političku nezrelost kada su u pitanju javni nastupi. Smatram da vijećniku, bez obzira na nivo školovanja i obrazovanosti, treba i određena politička zrelost. Tu sigurno imamo nedostataka i kao ljudi i kao političari i mislim da javne nastupe trebamo koristiti u najbolje svrhe.

CAZIN.NET: – Postoje indicije da bi općinsko školstvo moglo preći na općinsko finansiranje. Ako bi do toga došlo šta bi bilo s tužbama prosvjetnih radnika, odakle bi se finansirao taj dio?

ĆORALIĆ: – Sve je to još na nivou špekulacija. I kada bi došlo do toga, a u dogledno vrijeme vjerovatno neće, općinski budžet ne bi bio sam u mogućnosti da to podnese bez finansijske podrške koja bi došla iz Kantona. Vidite, to povlači mnoge druge stvari, kao tužbe, naprimjer. Međutim, u doglednije vrijeme mislim da do toga neće doći. Možda to neko bude iskoristio i u predizbornoj kampanji. Za sada je samo stvar špekulacija.

haris_coralic_intervju2Za mene je to određeni izazov, ali smatram da se mogu nositi s tim i da uz pomoć kolega – vijećnika mogu uraditi dobar posao
CAZIN.NET: – Zahvaljujući većini dobili ste mandat predsjedavajućeg. Da li očekujete da će ista ta većina usvojiti i općinski budžet?
ĆORALIĆ: – Budžet nije na sjednici koju planiramo u srijedu. No, sigurno će se naći uskoro jer je OV dužno da ga donese do 31. marta, kao i finansijski plan Stambeno – kumunalnog fonda s obzirom da su i oni bili blokirani kada je u pitanju plata i ostale obaveze. Kada je u pitanju podrška predsjedavajućem, moram se zahvaliti svim političkim partijama koje su osjetile potrebu da do izbora predsjedavajućeg dođe. Kao član Stranke demokratske aktivnosti, radi javnosti, moram kazati da nije bilo nikakve koalicije između moje političke partije i SDP. Ti ljudi su jednostavno osjetili potrebu da se krene naprijed. Budući da sam dobio 17 glasova moram zahvaliti i drugim političkim partijama koje su učestvovale u mom izboru, a to su SDA i Stranka za BiH. Mislim da će biti određenih sugestija na izmjene budžeta, ali također mislim da ne bi trebalo biti toliko kočenja da se budžet ne donese do 31. marta. Pokazat će se ko želi rad Vijeća, a ko ga blokira.
Odgovornost na vijećnicima DNZ
CAZIN.NET: – Kada ste se zahvalili političkim partijama koje su glasale za Vaš izbor, rekli ste da su osjetile potrebu da riješe famu koja je prisutna skoro šesnaest mjeseci. Činjenica je da Vam vijećnici Demokratske narodne zajednice nisu dali podršku!
ĆORALIĆ: – Oni su otpočetka imali stav da će biti ili pozicija ili opozicija. To je njihov izričit stav i normalno je da je na njima jednim dijelom ostala odgovornost što nisu učestvovali u mom izboru. No, evo prilike da dokažu svoje učešće u Vijeću i da neće biti ti koji će blokirati njegov rad iz čisto političkih razloga. Svaka sugestija na prijedlog budžeta je dobra i svrsishodna. Mislim da će biti političke svijesti i da će dokazati da su tu radi građana, kako to uvijek naglašavaju u svojim retorikama. Lično mislim da je načelnik realno procijenio budžet za ovu godinu.
Budžet za 2010. oko 20 miliona
CAZIN.NET: – Na koliko je procijenjen budžet za 2010. godinu?
ĆORALIĆ: -Budžet za ovu godinu iznosi 12 miliona i 848 hiljada maraka, bez učešća Stambeno – komunalnog fonda. Uz njihovo učešće iznosit će oko 20 miliona.
CAZIN.NET: Koliki je bio budžet za 2009. godinu?
ĆORALIĆ: – Bio je planiran na 17 miliona i 490 hiljada, sa Fondom oko 23 miliona. Moramo uzeti u obzir i PDV. Uzimajući u obzir i ekonomsku krizu, mislim da imamo priliku da dobro izađemo na kraj s recesijom.
CAZIN.NET: – Je li se budžet racionalno trošio, postoje indicije da se poslovalo s gubicima i da u budžetu ima manjka?
ĆORALIĆ: – Normalno je da onaj ko radi može i pogriješiti. Smatram da nije bilo enormnih pogrešaka koje bi izazivale veliku pažnju. Još očekujemo izvještaje preduzeća koji trebaju doći na OV pa ćemo vidjeti stvarno finansijsko stanje
Predsjedavajući svih građana
CAZIN.NET: – Hoćete li biti predsjedavajući samo jedne stranke ili svih građana?
ĆORALIĆ: – Normalno je da je sama pozicija predsjedavajućeg da bude ispred svih građana i ja se tako ponašam i ni na kraj pameti mi nije da se ponašam kao pripadnik jedne partije. Imam rodbinu koja je u različitim političkim partijama i nastojim i nastojat ću da sa njima živim i radim kao i do sada. Stav Izvršnog odbora  je bio da predloži mene kao najmlađeg vijećnika u Općinskom vijeću. Za mene je to određeni izazov, ali smatram da se mogu nositi s tim i da uz pomoć kolega – vijećnika mogu uraditi dobar posao.
CAZIN.NET: – Ako želite još nešto dodati, evo dajem Vam priliku…
ĆORALIĆ: – S obzirom da je izborna godina smatram da ne treba dizati tenzije jer nam je ionako dovoljno teška situacija. Pozvao bih nas na jedinstvo. Mislim na građane naše općine i države jer neće nama niko sa strane doći pomoći ako mi to sami sebi ne želimo. Smatram da jedni bez drugih ne možemo jer živimo tu zajedno, pijemo kahve zajedno, i graditi budućnost  možemo samo zajednički.
CAZIN:NET: – U ime našeg internet portala zahvaljujem na razgovoru!
Napomena: Našeg sagovornika za ovaj intervju predložili ste vi, dragi čitaoci, pa vam se zahvaljujemo na učešću u kreiranju naše internetske stranice. I dalje željno očekujemo vaše sugestije. Predlažite nam osobe koje biste željeli da intervjuiramo, bilo zbog njih samih ili zbog onoga što rade, a da su zanimljivi čitalačkoj publici. Imate upute na koji način da dajete svoje komentare o objavljenom intervjuu, te također, način kako da predlažete buduće sagovornike.

Komentare na ovaj intervju možete dati na forumu.

 

Objavio: Pet, 02/12/2011 - 17:19

Facebook komentari

Back to top