Najveća mapa naše galaksije sadrži 3,32 milijarde objekata

š
Za prikupljanje podataka korištena je kamera tamne energije na teleskopu Viktor M. Blanco od 4 metra

Astronomi američke NOIRLab-a (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory), pod pokroviteljstvom Nacionalne naučne fondacije, prikupili su, obradili i objavili podatke koji čine najveću mapu Mliječnog puta ikada napravljenu.

Mapa sa 10 terabajta podataka

Za prikupljanje podataka korištena je kamera tamne energije na teleskopu Viktor M. Blanco od 4 metra, koji se nalazi u opservatoriji Cerro Tololo Inter-American Observatory u Čileu.

Skup podataka koje je ova kamera zabilježila u svom "skeniranju" noćnog neba prikupljan je tokom dvije godine. Za to vrijeme kamera je napravila čak 21.400 ekspozicija, što je ukupno proizvelo više od 10 terabajta podataka.

U tom procesu, uređaji su identifikovali 3,32 milijarde pojedinačnih svemirskih objekata i napravili najveći katalog podataka o našoj galaksiji do sada. 

Da bi stvar bila bolja, učinili su cijeli skup podataka interaktivnim i stavili ga na internet kako bi ga javnost koristila.

Dostupan je interaktivni pretraživač prostora Mliječnog puta, kroz koji je moguće virtuelno "šetati", poput Google mapa.

Takođe je moguće zumirati, promjeniti osvetljenost i kontrast mape, a uz dovoljno zumiran prikaz moguće je kliknuti na bilo koji dio mape i dobiti dodatne informacije o njoj i objektima koji se tamo nalaze.

Ali čak i ovako detaljan i obiman katalog, najveći do sada, uspio je da pokrije samo 6,5% cijelog noćnog neba – što nas podsjeća na ogromnu veličinu naše galaksije, prenosi Bug.hr.

Mapu su kreirali astronomi iz nekoliko američkih institucija, pomoću teleskopa opservatorije Sero Tololo u Čileu.