Poljoprivrednici propali zbog turskih kredita

Obećana kamatna stopa od 3,99 posto na cijeli iznos, u rješenju došla za samo 30 posto sredstava, kaže Mehmed Nikšić, vlasnik Zemljoradničke zadruge Tarčin

Kada je 2012. godine član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović ponosno najavljivao da je on lično „sredio“ da se putem „Bosnia Bank Internationala“ (BBI) i „Turkish Ziraat Banka Bosnia“ u BiH investira 100 miliona eura, zaboravio je spomenuti da će upravo taj kredit dovesti do propasti mnogih bh. kompanija.

Blokirani računi

Kako je pojašnjeno 12. juna 2012. na konferenciji za medije, na kojoj je predstavljena ova kreditna linija, trebalo se raditi o sredstvima s rokom otplate od deset godina i kamatnom stopom između nula i 3,99 posto.

Izetbegović je tada, otvarajući konferenciju, istakao da je u februaru bio u Turskoj i zamolio tamošnje lidere da pomognu BiH, što je rezultiralo odlukom da turska vlada odobri bh. kompanijama kredite u ukupnom iznosu od 100 miliona eura.

Ono što se dalje dešavalo ispričao nam je Mehmed Nikšić, vlasnik Zemljoradničke zadruge Tarčin.

 - Zemljoradnička zadruga praktično više ne postoji, blokirani su nam svi računi i čekamo likvidaciju kompanije. Sve se to dogodilo upravo zbog ovih navodno povoljnih sredstava iz Turske, koje smo uzeli putem „Turkish Ziraat Banka Bosnia“. Dobro se sjećam da smo mi toj banci još radili i promociju tih kredita. Ali, to je sve bila samo lijepa priča, a kada sam podnio zahtjev, sve te priče pale su u vodu – kazao je Nikšić.

Dodao je da je prvi problem bio sporost obrade zahtjeva za kredit. On je čekao godinu i po.

Kraći grejs period

 - U tih godinu i po dana svašta su od nas zahtijevali, tražili su dokumentaciju koju čak ni Porezna uprava FBiH ne traži. Onda su mi, bez upita, odobrili kredit sa šest mjeseci grejs perioda, iako je priča bila da će on biti dvije godine. Kada sam se pobunio, dobio sam produženje na osam mjeseci. Druga stvar, kredit smo trebali dobiti s kamatnom stopom do 3,99 posto, ali nakon godinu i po na stolu nas je čekalo rješenje prema kojem ćemo samo 30 posto sredstava dobiti po toj povoljnoj kamatnoj stopi, a 70 posto kao redovan kredit s nepovoljnom stopom – ispričao je Nikšić.

Prema njegovim riječima, privrednike niko nije ni o čemu pitao niti su se oni imali kome žaliti, jer uopće niko nije htio s njima razgovarati.

- Krenula je realizacija kredita, istekao je grejs period pa su krenule te ogromne kamate na „povoljna“ sredstva i nismo mogli to izdržati. Danas smo pred zatvaranjem, blokirani su nam računi – naglasio je Nikšić.

Niko nije dobio obećano

 - Nisam ja jedini u ovoj priči, ima nas dosta u BiH. Znam da niko nije dobio 100 posto povoljnih sredstava po 3,99 posto kamate, maksimalno 40 posto. Znam za kompaniju iz Bosanske Dubice koja se zbog ovog svega zatvorila. Vlasnik je svu imovinu stavio pod hipoteku, onda ga je „povalio“ ovaj kredit i čovjek je nakon toga napustio BiH – ispričao je Mehmed Nikšić.