Home

Preko 100 hiljada KM za “bijeli kruh”: Objavljujemo spisak političara sa područja USK koji su “pojeli” najviše kruha

06 May

Preko 100 hiljada KM za “bijeli kruh”: Objavljujemo spisak političara sa područja USK koji su “pojeli” najviše kruha

Predsjednici, premijeri, ministri, njihovi zamjenici, te poslanici i rukovodioci nekih državnih institucija mogu primati plaću i nakon okončanja mandata.

Ovo pravo im daju zakoni koje su sami napisali i usvojili na državnom, entiteskim i kantonalnim nivoima vlasti.

Državni i federalni funkcioneri mogu uživati pravo na “bijeli kruh” godinu dana nakon isteka mandata.

Plaću mogu primati dok ne nađu drugi posao ili ne odu u penziju.

Dužnosnici dobivaju “bijeli kruh” čak i ako su smijenjeni ili ako na dužnosti provedu makar jedan dan.

Nije ograničeno ni koliko ista osoba može da pravo koristi.

O “bijelom kruhu” nije se u javnosti mnogo govorilo sve do februara 2014. godine kada je njegovo ukidanje bilo jedan od glavnih zahtjeva građana na protestima protiv neefikasne vlasti u BiH.

Do sada su tri kantona ukinula pravo na “bijeli kruh”: Unsko-sanski, Tuzlanski i Kanton Sarajevo.

Međutim, vrijeme na području USK se ne mjeri od februarskih protesta, te zbog toga portal USN.ba objavljuje imena političara koji su iskoristili pravo na “bijeli kruh” do 2014. godine.

Također moramo napomenuti da su pojedinci sa spiska dva puta ostvarili, te iskoristili pravo na “bijeli kruh”.

Bivši gradonačelnik Bihaća Emdžad Galijašević je kao smijenjeni ministar poljoprivrede, u mandatu premijera Lipovače, iskoristio pravo na “bijeli kruh” te naplatio 7.438,98 KM.

Podsjećamo, Galijašević od ove godine i zvanično koristi pravo na “bijeli kruh” nakon završetka gradonačelničkog mandata. Šestomjesečno korištenje ovog prava bivšeg gradonačelnika budžet grada će koštati oko 25.000 KM.

AHMET EGRLIĆ
14.8.2012. – 31.3.2013.
Ministar za pitanja boraca i ratnih vojnih invalida USK
Stranka: SDA
Prosječno mjesečno: 2.346,04 KM
UKUPNO: 18.768,37 KM

AMIR HADŽIĆ
1.2.2011. – 30.4.2011.
Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK
Stranka: SDA
Prosječno mjesečno: 2.584,00 KM
UKUPNO: 7.752,00 KM

EMDŽAD GALIJAŠEVIĆ
13.8.2012. – 12.11.2012.
Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK
Stranka: SDA
Prosječno mjesečno: 1.859,74 KM
UKUPNO: 7.438,98 KM

EMDŽAD GALIJAŠEVIĆ
Gradonačelnik Bihaća
Stranka: SDA
Prosječno mjesečno: 4.500 KM
UKUPNO: 25.000,00 KM

HASE HAJRULAHOVIĆ
31.7.2012. – 31.7.2013.
Ministar privrede USK
Stranka: SDA
Prosječno mjesečno: 2.476,04 KM
UKUPNO: 29.712,52 KM

MEHMED ĆENANOVIĆ
2.9.2009. – 29.3.2010.
Ministar privrede USK
Stranka: SDA
Prosječno mjesečno: 2.533,80 KM
UKUPNO: 17.736,65 KM

MUSTAFA AVDAGIĆ
1.2.2011. – 17.4.2011.
Ministar zdravstva i socijalne politike USK
Stranka: SDA
Prosječno mjesečno: 2.173,84 KM
UKUPNO: 6.521,52 KM

ŠEMSUDIN DEDIĆ
Decembar 2014. – i dalje
Zastupnik u Parlamentu FBiH
Stranka: SDA
Prosječno mjesečno: 2.619,77 KM
UKUPNO: 5.239,55 KM

 

(Izvor: USN.ba)

0 Comments

Facebook komentari

Povezane vijesti

Back to top