Međunarodni dan podrške žrtvama torture obilježava se danas u BiH, s ciljem podsjećanja javnosti na posljedice torture iz proteklog rata u BiH, težak položaj žrtava torture, te prisustvo torture u svijetu.Ovaj dan obilježen je u mnogim gradovima naše zemlje pa tako i u Ključu.
Naime, „Medica“ Zenica u saradnji sa partnerskim organizacijama Žene sa Une Bihać, Savez udruženja logoraša USK, Centar za socijalni rad Novi Travnik, Kantonalni sud u Novom Travniku, Žena BiH Mostar, Savez udruženja logoraša BPK i uspostavljenim institucionalnim mrežama za podršku preživjelima i preživjelima svjedocima u predmetima ratnih zločina, seksualnog nasilja i drugih krivičnih djela na području Zeničko-dobojskog, Srednjobosanskog, Unsko-sankog i Hercegovačko-neretvanskog kantona kao i na području Bosansko-podrinjskog kantona gdje je u procesu uspostava institucionalne mreže, obilježava 26. Juni-Međunarodni dan podrške žrtvama torture sa ciljem podsjećanja javnosti na posljedice torture iz proteklog rata u Bosni i Hercegovini i također, na prisustvo torture danas u svijetu.
Zajedničku poruku „Za svijet bez torture!“ organizatori će danas poslati iz nekoliko gradova u BiH: Zenice, Mostara, Novog Travnika, Goražda, Bihaća i Ključa. Tim povodom, Udruženje logoraša prof. “Omer Filipović” iz Ključa, zajedno sa Savezom logoraša USK-a organiziralo je i u Ključu akciju podrške Međunarodnom danu podrške žrtvama torture na način da su vršili podjelu promotivnog materijala na Trgu Alije Izetbegovića. Akciju su sproveli mladi volonteri sa tehničkim sekretarom Udruženja Ćemal Hidkom a ovom prilikom posjetili su ih predsjednik SL USK-a Enes Salihović i Fahrudin Ćemal član UO.
Aktivnosti obilježavanja 26.06. provode se u okviru projekta „Osiguranje pristupa pravdi za svjedoke / žrtve kroz jačanje postojećih i uspostavljanje novih mreža podrške svjedocima diljem BiH“ koji realiziraju Vive žene Tuzla, Medica Zenica, Udružene žene Banja Luka i ACED Banja Luka, uz finansijsku podršku Evropske Unije – saopćeno je iz Medice.
RTVUSK.BA