Muftija banjalučki Ismail ef. Smajlović: Sve spremno za otvaranje Arnaudije

Arnaudija

Svečana ceremonija započet će u utorak, 7. maja, u 11 sati, kada je ova naša ljepotica srušena 1993. godine, a tog datuma se obilježava i Dan džamija

Sve planirane aktivnosti u vezi s otvaranjem džamije Arnaudije u Banjoj Luci su spremne. Ovo je za „Avaz“ kazao muftija banjalučki Ismail ef. Smajlović.

Proces obnove

Također je naglasio da je radostan što ga je zadesilo da početak njegovog mandata u Banjoj Luci prate dobri događaji i svečanosti, ali ima još i mnogo posla, ne samo na kvaliteti života kojoj treba doprinijeti kroz Islamsku zajednicu i organizacionu strukturu koju imaju na ovom području. 

- U ponedjeljak određenim aktivnostima obredne naravi, mevludom navečer, otvaramo sami objekt džamije Arnaudije, a svečana ceremonija započet će u utorak, 7. maja, u 11 sati, kada je ova naša ljepotica srušena 1993. godine, a tog datuma se obilježava i Dan džamija. Obnovom i otvaranjem Arnaudije završava se proces obnove 16 porušenih banjalučkih džamija – rekao je za „Avaz“ ef. Smajlović.

Dodao je da je za sve građane BiH ovo veliki događaj, a s posebnim pijetetom to doživljavaju Banjalučani.

- Muslimani su radosni što se ponovo džamija vraća u okrilje njihovih potrebnih obrednih aktivnosti. Svakako mi u strukturi Islamske zajednice ponijet ćemo tu odgovornost da našoj Arnaudiji vratimo i obredni značaj i smisao kakve džamije u IZ imaju – dodao je ef. Smajlović.

Ispisivanje ajeta

Istakao je da će Arnaudija biti otvorena i za sve druge zainteresirane koji žele da je posjete kao monumentalni objekt koji već 100 godina na ovim temeljima funkcionirao.

Dodao je i da svaka od 16 monumentalnih džamija Banje Luke ima svoju priču, kao i Arnaudija, koju rado slušaju svi, a umjetnici nalaze detalje, bilo arhitektonske vrijednosti bilo neke druge dimenzije unutrašnjeg uređenja, oslikavanja, ispisivanje ajeta i poruka koje muslimanima mnogo znače.

Važnost i značaj

- Kada je riječ o važnosti i značaju Arnaudije džamije, ona ima dvije dimenzije. Jedna je čisto vjerska, ona zbog koje je i građena, za potrebe muslimana u obrednom smislu i stoga se muslimani i raduju da dobivaju jedan obredni prostor koji ima svoju vjekovnu tradiciju, a druga je monumentalnost, jer je riječ o zdanju koje nosi svoju umjetničku dimenziju, koju kulturna baština ovih prostora prepoznaje i želi da njeguje, za javnost uopće – kazao je ef. Smajlović.

Džamije nikada nikome, pa ni crkve, nisu remetile mogućnost života i suživota, istakao je ef. Smajlović.