Nogometaši Barcelone će 7. novembra zakoračiti na stadion Camp Nou nakon više od dvije godine, no neće se raditi o utakmici.
Naime, radovi na renoviranju stadiona Camp Nou još uvijek nisu završeni, ali je Barcelona odlučila na njemu održati trening koji će biti otvoren za javnost, a klub je u prodaju pustio i ulaznice.
5 eura plaćat će vlasnici godišnjih ulaznica, a 10 eura je cijena za sve ostale. Sav prihod bit će doniran dobrotvornom projektu koji podržava mentalno zdravlje hospitalizirane djece i tinejdžera.
Broj navijača koji će moći prisustvovati treningu je ograničen je na 23.000, a gledatelji će se moći smjestiti na dijelovima glavne tribine i iza južnog gola.
Podsjetimo, nakon što je većinski dio radova na stadionu završen, Gradsko vijeće Barcelone je odobrilo da se utakmice mogu igrati pred maksimalno 27.000 gledatelja, a zbog te odluke katalonski je klub nastavio igrati domaće utakmice na Olimpijskom stadionu na Montjuicu, koji može primiti 45.000 gledatelja.
"Trening će poslužiti kao tehnička i operativna proba kako bismo osigurali ispravno djelovanje sistema, pristupnih mjesta i raznih drugih aspekata objekta, što je jedan od uslova u procesu postupnog ponovnog otvaranja stadiona", stoji u saopćenju Barcelone.
Plan Barcelone je da se vrati utakmicama na Camp Nou kad dobiju dopuštenje da na njega mogu pustiti barem 45.000 gledatelja.
Kad obnova u potpunosti bude dovršena i stadion dobije dozvolu za puni kapacitet, moći će primiti 105.000 gledatelja.
Hronologija slučaja
Prije godinu je pisano o ovom slučaju, kada je nastavnik fizičkog vaspitanja optužen za bludne radnje s djetetom mlađim od 15 godina. Djevojčica, tada 13-godišnjakinja, bila je njegova učenica i pohađala sedmi razred osnovne škole.
Zlostavljanje je počelo u oktobru 2021. godine, a djevojčica je u februaru 2022. sve ispričala roditeljima. Optužnica je potvrđena u junu 2022. godine, međutim postupak se često odgađao zbog zahtjeva optuženog. Tek nakon teksta na Fokusu, proces je nastavljen.
Sud je kasnije izmijenio kvalifikaciju djela iz obljube s djetetom mlađim od 15 godina u spolno uznemiravanje. Iako je presuda od šest mjeseci zatvora tada djelovala kao mala, otac djevojčice smatrao ju je “znakom da je pravda barem djelimično zadovoljena”.
Kada je saznao da je kazna pretvorena u novčanu, kaže da se šokirao.
“Sve je bilo uzalud”
“Izgubio sam 50–60 dnevnica tokom suđenja, niko mi ništa nije nadoknadio. Našli su caku, pošto smo mi siromašniji, pa su nam rekli da ga tužimo privatno. Ali od čega da platim advokata? Radim za dnevnice, imam ženu s invaliditetom i dvoje djece”, kaže za Fokus otac sada već 17-godišnjakinje.
Kaže da je kćerka prošla težak period odbacivanja od vršnjaka, jer ih je dosta mislilo da laže o tome šta je sve preživjela. Presuda je dokazala da je sve vrijeme govorila istinu. Sada pohađa srednju školu, ima novo društvo i planira upisati policijsku akademiju.
“Rekla mi je da više ništa ne pokušavam. Želi da krene dalje,” kaže njen otac.
Zakon i osjećaj nepravde
Ovaj slučaj je još jedan gorak podsjetnik na zakon koji je omogućio da kazna zatvora za spolno uznemiravanje maloljetnika bude zamijenjena novčanom. Slučaj pokazuje duboku pukotinu u sistemu i šalje poruku da se spolno uznemiravanje maloljetnice može “platiti”, dok žrtva i njena porodica nose dugoročne posljedice.
Foto: Facebook