Šveđanke napravile senzaciju i izborile polufinale SP-a u nogometu

Nogometašice Njemačke, koje u dosadašnjem dijelu SP-a u Francuskoj nisu primile gol, u četvrtfinalu su večeras izgubile od Švedske sa 1:2. Njemačka je povela golom Line Magull u 16. minuti, ali već u 22. minuti Sofia Jakobsson pogađa za 1:1. Pobjednički gol za Švedsku postigla je Stina Blackstenius u 48. minuti.

Šveđanke su tako napokon prekinule crni niz protiv dvostrukih svjetskih prvakinja (2003, 2007) i najuspješnije evropske reprezentacije koja je čak osam puta bila prvak Starog kontinenta. Švedska nije pobijedila Njemačku na velikim takmičenjima od 1991. godine, upisavši deset poraza i jedan remi.

Šveđanke će u polufinalu (3. jula) igrati protiv evropskih prvakinja Holanđanki, koje su u četvrtfinalu svladale Italijanke sa 2:0 golovima Vivianne Miedeme (70) i Stefanie van der Gragt (80).

U drugom polufinalu svjetske prvakinje nogometašice SAD-a igrat će protiv Engleske (2. jula). Oba polufinala su u Lyonu.