Ursula fon der Lejen na udaru kritika: Od Bratislave do Beča avionom

s
Ona se u posljednje vrijeme aktivno uključila u kampanju širenja svijesti o zaštiti okoliša

U vrijeme kad se predsjednica Europske komisije Ursula von der Lejen (Ursula von der Leyen) aktivno uključila u kampanju širenja svijesti o zaštiti okoliša, tokom koje je poručivano da svaka osoba može svojim ponašanjem puno učiniti, ona se i sama našla na udaru kritika jer je koristila službeni avion i za putovanja na kratkim relacijama, piše Jutarnji.hr.

18 puta koristila službeni avion

Optužuju je za licemjerje jer se ne ponaša u skladu s onime što propovijeda, pogotovo tokom UN-nove konferencije o zaštiti okoliša koja traje u Glazgovu.

Britanski Daily Telegraph je objavio podatke koji pokazuju da je Fon der Lejen od 34 službena putovanja od 2019. godine, kada joj je počeo mandat, čak 18 puta koristila službeni avion. Među tim putovanjima su i ona iz Brisela u Pariz ili London, do kuda se može stići vozom za oko dva sata. 

Ali najviše joj se zamjera putovanje iz Beča do Bratislave službenim avionom, iako se radi o relaciji od samo 54 kilometra što se automobilom prelazi za tridesetak minuta, a vozom za najviše 15 eura i oko sat vremena.

Prema izračunima nevladinih organizacija koje se zalažu za čisti prijevoz, privatni avion za jedan let može ispustiti i do dvije tone CO2.

"Air taxi" se koristi kada je neophodno

Odgovarajući na ove optužbe glasnogovornik Europske komisije je rekao da ova putovanja nije bilo moguće realizirati u zgusnutom rasporedu komercijalnim letom. Dodao je kako se "air taxi" koristi isključivo kada je to neophodno kako bi se garantovalo učestvovanje na sastancima u različitim mjestima u zgusnutom rasporedu.

Ovo nije prvi puta da se čelna osoba Europske komisije našla na udaru aktivista u građana s optužbama za hipokriziju. Dogodilo se to i bivšem predsjedniku Hozeu Manuelu Durau Barosu (Jose Manuel Durao Barroso) 2005. godine kada je predložio kazne za aute koji jako zagađuju okoliš da bi u isto vrijeme za sebe nabavio upravo jedan takav auto. 

Dok je u to vrijeme povjerenik za okoliš Stavros Dimas poručio kako je lično ponašanje jako važno za zaštitu okoliša, Baroso je za svoje potrebe kao šef Komisije naručio Volkswagen Touareg.

Baroso se tada pravdao da se ovdje "ne radi o hipokriziji" jer se on "zalaže za zaštitu okoliša ali i za slobodu izbora".