Bijela kuća spremna na kompromis: Slijedi deblokada vlasti

Bijela kuća je danas, pokazujući da je možda spremna na kompromis, signalizirala da bi pregovori o deblokadi finansiranja savezne vlade mogli dovesti do sporazuma u kojem predsjednik Donald Tramp (Trump) odustaje od ideje da zid na granici s Meksikom bude od betona.

Mogući ustupak koji dolazi nekoliko dana nakon što je Tramp spomenuo ideju da zid bude od čelika, a ne od betona, događa se dok predstojnik njegovog ureda Mik Mulvani  (Mick Mulvaney) upozorava da bi blokada vlade, sada u trećoj sedmici, mogla trajati "još jako dugo".

Tramp je u nedjelju na konferenciji za medije ispred Bijele kuće ponovio svoju prijetnju da je, ako za par dana ne bude zadovoljan pregovorima, spreman proglasiti vanredno stanje i upotrijebiti vojsku za izgradnju zida i time zaobići Kongres. Rekao je i kako je spreman pristati na čeličnu barijeru umjesto betonskog zida.

Mulvani, privremeni čelnik Trampovog ureda, u razgovoru za NBC kazao je kako bi čelični zid omogućio demokratima da ostanu pri svojem odbijanju finansiranja zida.

- To bi nam pomoglo da krenemo u pravom smjeru -  istaknuo je Mulvani koji je i čelnik ureda za upravljanje i budžet.

Demokrati su naznačili da bi mogli prihvatiti sporazum kojim se isključuje mogućnost betonskog zida, ali predviđaju sredstva za čeličnu barijeru. No vjerojatno bi tražili još ustupaka, poput zaštite za ilegalne imigrante koji su dovedeni u SAD kao djeca, takozvane Sanjare, ili izmjene drugih mjera u proračunu.  

Otkrio je i kako su pregovori između njegovih saradnika i demokrata iz Kongresa u nedjelju ujutro zapeli na tehničkim zahtjevima.

- Mislim da će ovo trajati još jako dugo. I mislim da je to i namjera - zaključio je Mulvani .

Veliki dijelovi savezne vlade blokirani su od 22. decembra nakon što su zastupnici i predsjednik zapeli u sporu oko Trampovih zahtjeva za izgradnju zida. Oko 800 hiljada zaposlenih u javnom sektoru zbog toga je ili odsutno ili rade bez plaće.

Tramp zahtijeva 5,6 milijardi dolara kako bi započela izgradnja 23 milijarde dolara vrijednog zida na američko-meksičkoj granici.