Denis Bećirović u autorskom tekstu: BiH je predugo čekala na status kandidata za EU

sa

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović govorio je u autorskom tekstu za njemački časopis Međunarodna politika i društvo (IPG) o dosadašnjem procesu evropskih integracija Bosne i Hercegovine.

Osvrnuo se i na perspektivu članstva u kontekstu kandidatskog statusa za ulazak u Evropsku uniju i novih geopolitičkih okolnosti.

Denis Bećirović: Važan uspjeh za zemlju i EU

Kako je, između ostaloga naveo, činjenica da je BiH nakon desetljeća prepreka i neizvjesnosti dobila status kandidata za pristupanje Evropskoj uniji nesumnjivo je važan uspjeh za zemlju i EU.

Međutim, ispitivanje sljedećih koraka ka punopravnom članstvu Bosne i Hercegovine u EU bilo bi nepotpuno bez sagledavanja šireg konteksta. Posebno odnosa zemlje sa susjedima.

“Ako je ovaj dio Evrope spreman pametno iskoristiti komparativne geopolitičke, geoekonomske i geokulturne prednosti, mogao bi postati posrednik koji povezuje Evropu i Aziju, srednju Evropu i Mediteran, Jadran i crnomorsku regiju”, mišljenje je Bećirovića.

Ističe da je za odigravanje takve konstruktivne uloge potrebno okrenuti se budućnosti i naučiti lekcije iz nedavne prošlosti.

To zahtijeva novi smjer koji se temelji na vrijednostima kao što su ljudska prava, vladavina prava, međusobno poštovanje i tolerancija.

“S obzirom na to da su relevantne institucije vrlo odlučne, da postoji širok politički konsenzus i da javno mnijenje jasno podržava integraciju u EU, jedno je vrlo jasno. BiH je predugo čekala na status kandidata za članstvo u EU”, dodao je Bećirović u autorskom tekstu.

Krivci za zapreke i blokade

U osvrtu je naglasio i da su osnovni krivci za sadašnje zapreke i blokade na putu iH prema Evropi i euroatlantskom području “antievropljani” u zemlji.

Na potencijalno članstvo u EU gledaju s prezirom. Svjesni su da će ih predstojeći civilizacijski procesi prisiliti na poštivanje normi i standarda zakonodavstva EU.

Znaju da moraju dati priliku drugim snagama na političkoj sceni, stava je Bećirović.

Kaže i da je važno da EU ne čini daljnje pogreške u odnosu na Bosnu i Hercegovinu. Činjenica da su u proteklom desetljeću destruktivni političari koji su otvoreno osporavali Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH tretirani s blagošću od strane političara jedna je od najvećih pogrešaka EU.

Kao i njeno oklijevanje i nespremnost na sankcioniranje radikalnih političara koji su ugrozili mir u BiH i regiji.

Potaknuli separatističke i proruske snage

“Da je EU djelovala odlučnije u proteklom desetljeću, Bosna i Hercegovina bila bi pošteđena mnogih kriza. Oklijevanje, odugovlačenje i neodlučnost samo su potaknuli separatističke i proruske snage da otvoreno potkopaju temeljne vrijednosti Evrope”, dodao je Bećirović.

U autorskom tekstu pozvao je Evropsku uniju da više nikada ne bude slaba i neodlučana prema BiH.

Kako ističe, transformacija BiH u stabilnu, mirnu i pouzdanu državu usko povezana s snažnijom predanošću Evropske unije.

Časopis ‘Internationale Politik und Gesellschaft’ obrađuje teme iz oblasti međunarodne i evropske politike, vanjske, sigurnosne i razvojne politike.

Također analizira izazove evropskih integracija i globalna pitanja okoliša. Među saradnicima u časopisu IPG su vodeći novinari, akademici i političari, kao i službenici za politiku u globalnoj mreži Fondacije “Friedrich Ebert”, saopćeno je iz Predsjedništva BiH.