Dženita Đulović, stipendistica Fondacije Izvor nade s prosjekom 10: Moramo biti hrabri napraviti prvi korak

Mlada, ambiciozna i s jasno postavljenim životnim ciljevima. Ukratko bismo tako mogli predstaviti Dženitu Đulović, stipendisticu Fondacije “Izvor nade” i studenticu SSST Univerziteta u Sarajevu.

U intervjuu za službenu stranicu Fondacije govori o dosadašnjim projektima, studijima, prosjeku ocjena 10, planovima za budućnost.

 

Kako bismo predstavili Dženitu Đulović javnosti?

Moje ime je Dženita Đulović i studentica sam prve godine Sarajevske škole za nauku i tehnologiju (SSST), smjer kompjuterskih nauka i informacionih sistema. Dolazim iz Živinica, te sam svoje srednjoškolsko obrazovanje provela u Behram-begovoj medresi u Tuzli. S obzirom da Behram-begova medresa posvećuje dosta pažnje kako formalnom, tako i neformalnom obrazovanju učenika, kroz razne seminare i projekte, tako sam još kao srednjoškolka razvila aktivistički duh i želju za volontiranjem, prvo kroz aktivnosti škole, a zatim i kroz razna omladinska udruženja koja djeluju na području Tuzlanskog kantona. Dolaskom u Sarajevo, gdje stanujem tokom studiranja kao stipendistica Fondacije Izvor nade, nastavila sam sa svojim volonterskim angažmanom kako bih svoje slobodno vrijeme iskoristila u optimističnom okruženju, sa ljudima koji su dokaz da mladi mogu napraviti promjenu.

Zbog čega ste odlučili upisati IT?

Kao radoznala osoba, srednju školu sam prihvatila kao priliku da istražim razne oblasti koje su me zanimale, prvenstveno kroz takmičenja, ali i seminare, treninge, kampove i slične aktivnosti. Kako su se srednjoškolski dani bližili kraju, našla sam se u nedoumici koju oblast odabrati. Učešćem na Ljetnoj školi inovatorstva (geekFEST2017), čiji je fokus bio razvijanje android aplikacija, stekla sam kompletan uvid u IT industriju, te sam znala da se želim vidjeti u tom polju u budućnosti.

Shodno tome, u četvrtom razredu sam upisala intenzivan kurs Java programiranja BILD-IT organizacije, a moj proces učenja se nastavlja iz dana u dan. Upravo je kontinuirano učenje i razvijanje vještina karakteristika IT sektora, kako bi bili u mogućnosti odgovoriti na izazove modernog doba. Smatram da kroz IT možemo ostvariti direktan uticaj na društvo, pri tome ispoljavajući svoju kreativnost i inovativnost; omogućava rad sa ljudima iz čitavog svijeta i prenošenje znanja, što su samo neki od razloga zašto sam odabrala baš IT.

Koje osobine u budućnosti će posebno dolaziti do izražaja kada je riječ o programerima?

Pored tehničke strane, koja zahtijeva dosta strpljenja, smatram da ono što će doći do izražaja jeste sposobnost da programer kvalitetno prezentuje i iskomunicira svoju ideju ili inovaciju potencijalnim klijentima i investitorima, te rasporedi svoje vrijeme i resurse na najbolji način, kako bi se ispunili zahtjevi u najkraćem roku. Budućnost se ipak ne može sa potpunom sigurnošću predvidjeti, to je samo moje mišljenje, ostaje nam da vidimo šta će nam tačno donijeti.

Prvi semestar završili ste s prosjekom ocjena 10,0? Čemu pripisati ovakav uspjeh?

Rano stečenim organizacijskim vještinama i efikasnom upotrebom vremena. Naravno, prvenstveno mora postojati volja za učenjem i radom, ovo su samo alati koji meni pomažu da ostvarim što bolje rezultate. Također, veoma je važno da brinemo o svom mentalnom zdravlju, te da svaku prepreku prihvatimo uz pozitivan stav, kao priliku za inovativan pristup rješenju problema.