Europa poručila SAD-u da neće poduprijeti njihove sankcije protiv Irana

jsjsjsjsj
Prema sporazumu iz 2015. godine koji je Teheran potpisao sa svjetskim silama o ograničavanju iranskog nuklearnog programa u zamjenu za ukidanje sankcija, UN-ov embargo na oružje trebao bi isteći u listopadu.

Velika Britanija, Francuska i Njemačka rekle su u petak da neće poduprijeti američke pokušaje jednostranog ponovnog uvođenja UN-ovih sankcija Iranu, no rekle su i da žele razgovarati s Teheranom o njegovom učestalom kršenju nuklearnog sporazuma iz 2015. godine. 

 

Prema sporazumu iz 2015. godine koji je Teheran potpisao sa svjetskim silama o ograničavanju iranskog nuklearnog programa u zamjenu za ukidanje sankcija, UN-ov embargo na oružje trebao bi isteći u listopadu.

 

SAD, koji je izišao iz sporazuma 2018. godine, kaže da želi produžiti taj embargo.

 

Washington prijeti sankcijama

 

Ako UN-ovo vijeće sigurnosti ne produži embargo, Washington prijeti da će ponovno pokrenuti vraćanje svih UN-ovih sankcija Iranu, koristeći proces koji je zacrtan u nuklearnom sporazumu.

 

Takav korak vjerojatno bi bio kraj nuklearnog sporazuma.

 

"Čvrsto vjerujemo da bilo koji unilateralan pokušaj uvođenja UN-ovih sankcija može imati ozbiljne štetne posljedice u UN-ovom Vijeću sigurnosti", izjavili su ministri vanjskih poslova triju europskih zemalja (E3).

 

"Nećemo poduprijeti odluku koja ne bi bila u skladu s našim trenutačnim naporima da očuvamo JCPoA (nuklearni sporazum s Iranom)", rekli su nakon razgovora o Iranu u Berlinu.

 

Europski diplomati rade na kompromisu 

 

Europski diplomati rade na kompromisu, ali nije jasno hoće li moći zadovoljiti SAD, Rusiju i Kinu, koje bi voljele da E3 ostane dio sporazuma.

 

"Vjerujemo da bi planirano ukidanje UN-ovog embarga na konvencionalno oružje... imalo ogromne posljedice za regionalnu sigurnost i stabilnost", rekle su te europske zemlje, dodavši da se koordiniraju s Kinom i Rusijom u tome pitanju.

 

Govoreći s novinarima u petak putem konferencijskog poziva, američki specijalni izaslanik za Iran Brian Hook odbio je komentirati potencijalni kompromis. 

 

"Nitko ne može reći da je Iran svojim ponašanjem od 2015. godine zaslužio podizanje embarga na oružje", rekao je.

 

Jačaju pritisci na Iran

 

Ministri E3 država rekli su da se nadaju da će održati sastanak s Iranom kako bi raspravili prekršaje nuklearnog sporazuma i evaluirali mehanizam koji su predstavili u siječnju, a kojemu je cilj rješavanje razlika. 

 

"Ostajemo predani sporazumu JCPoA i, kako bismo ga očuvali, apeliramo na Iran da povuče sve mjere koje nisu u skladu sa sporazumom i da bez odgađanja počne poštovati sporazum", rekli su.

 

Pritisak na Iran je pojačala i Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) zatraživši u rezoluciji od petka od Teherana da dopusti pristup nuklearnim postrojenjima 

 

Iran treba "u potpunosti surađivati s agencijom i ispuniti zahtjev agencije bez odgađanja", stoji u rezoluciji koju su pripremili Britanija, Francuska i Njemačka.