Građani traže odgovore od Općine Centar: Zašto je sanacija parkinga na Jezeru koštala 330.688 KM?

Sanacija parkinga na lokalitetu Jezero u Sarajevu, između stadiona "Asim Ferhatović Hase" i Gradskog porodilišta "Dr. Zehra Mujević", koštala je 330.688,39 KM s PDV-om, prema javno dostupnim podacima.


 

Zatraženi podaci

Riječ je o lokaciji na kojoj je parking postojao i prije posljednjih radova. Površina je bila asfaltirana i koristila se za parkiranje, ali je asfalt vremenom pretrpio oštećenja, uključujući pukotine i rupe, zbog čega je bila potrebna sanacija.

Međutim, izvedeni zahvat, prema informacijama i fotografijama s terena, nije se sveo samo na popravku oštećenih dijelova i postavljanje novog asfaltnog sloja. Tokom radova izvršeno je nasipanje terena, podizanje nivoa postojeće parking površine, formiranje novih slojeva te ponovno asfaltiranje.


 

Upravo obim radova i ukupna vrijednost projekta otvorili su pitanja o tome zbog čega je bilo potrebno izvesti takvu vrstu sanacije postojećeg parkinga i da li su prije početka radova razmatrana jednostavnija i jeftinija rješenja.


 

Od Općine Centar građanin Hajrudin Mulić zatražio je kompletnu dokumentaciju koja bi trebala pokazati na osnovu kojeg stručnog nalaza je odabrano izvedeno rješenje, da li je urađena analiza različitih mogućnosti sanacije i njihovih troškova te da li je razmatrana mogućnost popravke oštećenih dijelova i presvlačenja postojeće površine novim asfaltnim slojem.

Jedno od pitanja odnosi se i na podizanje nivoa parkinga. Zatraženi su podaci o tome zbog čega je ovaj zahvat bio potreban, za koliko je nivo površine podignut u odnosu na stanje prije početka radova te koliko je nasipnog i tamponskog materijala ugrađeno.

Finansiranje projekta

Dokumentacija bi trebala pokazati i koliko su pojedinačno koštali materijal, njegov transport, ugradnja i zbijanje, koliko je izdvojeno za asfaltiranje, a koliko za ostale radove. Zatraženi su i geodetski snimci i kote parkinga prije i nakon sanacije, građevinska knjiga i dnevnik, predmjer i predračun, stvarno izvedene količine, situacije izvođača te fotografije nastale prije i tokom izvođenja radova.


 

Otvoreno je i pitanje finansiranja projekta, odnosno s koje budžetske pozicije je osigurano 330.688,39 KM i da li je sanacija parkinga u ovom obimu bila prvobitno planirana budžetom. Ukoliko nije, traže se informacije s kojih projekata ili budžetskih pozicija je novac preusmjeren i na osnovu čije odluke.

Brojna pitanja

Potreba da se dotrajala i oštećena parking površina sanira nije sporna. Ključno pitanje je, međutim, šta je za više od 330.000 KM konkretno urađeno i zbog čega isti cilj eventualno nije mogao biti ostvaren jednostavnijom i jeftinijom sanacijom.

Odgovori na ova pitanja trebali bi biti poznati nakon što Općina Centar dostavi zatraženu dokumentaciju.