Građani Tuzle na ulicama: “Ko štiti djecu ako sistem štiti zločince?”

“Ne smijemo odustati dok odgovorni ne odgovaraju”

Hiljade građana Tuzle okupile su se u protestnoj šetnji tražeći pravdu nakon šokantnih otkrića o seksualnom iskorištavanju maloljetnih djevojčica u koje su umiješani policijski službenici, univerzitetski profesor i druge osobe.

Šetnja je krenula ispred Doma za djecu bez roditeljskog staranja, a završila ispred Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona.

Građani su nosili transparente s porukama poput: “Ko nam štiti djecu ako sistem štiti zločince”, “Policija treba da štiti, a ne da učestvuje”, jasno poručujući da ne vjeruju institucijama koje su, kako kažu, zakazale u zaštiti najmlađih.

Jedna od učesnica šetnje kazala je za Tuzlanski.ba:

“Ovo su osobe koje smo viđali na televiziji, u komšiluku, s kojima smo se pozdravljali i kojima smo vjerovali i onda odjednom saznamo za šta se sumnjiče. Kako poslije toga vjerovati bilo kome? Još mi je strašnije kad’ pomislim da su ovi otkriveni, a koliko je možda onih za koje se ne zna, a koji rade, ili su spremni uraditi nešto takvo? Potrebne su reforme iz korijena u svim oblastima jer ovako se čini da je iz dana u dan sve gore.”

Učesnici protesta istakli su da traže zakon, red i odgovornost svih u lancu sistema.

“Vjerovati policiji, nažalost, odavno više nije moguće. Danima slušamo o slučajevima u kojima su pripadnici policije uhvaćeni s drogom, ali ono što se dogodilo prevazišlo je sve granice. Budimo građani koji će svojim glasom probuditi one koji imaju moć da mijenjaju sistem i smjenjuju one koji nisu dorasli funkcijama koje obavljaju. Ne smijemo dozvoliti da sutra žrtva bude moje, vaše ili bilo čije dijete. Istragu treba provesti do kraja i otkriti i one koji 29. oktobra možda nisu uhapšeni.”

Drugi građanin dodao je:

“Mislim da za ovo treba cijela BiH da odgovara, a ne samo Tuzla koja je nekoliko puta pokušala poslati poruku ovoj državi.”

Treći je poručio:

“Ovo je sistem korupcije i kriminala, gdje imamo policajce i političare koji su kriminalci.”

Podsjetimo, osam osoba je uhapšeno 29. oktobra u akciji MUP-a TK pod sumnjom za trgovinu ljudima i podvođenje maloljetnica iz Doma za djecu bez roditeljskog staranja. Među uhapšenima su četiri policijska službenika i univerzitetski profesor, što je dodatno šokiralo javnost.