Hrvatska: Možemo izgraditi bolnicu poput one u Wuhanu. Imamo znanje i kontejnere, a snašli bi se i za radnu snagu

korona
Kinezi su za samo osam dana u Wuhanu izgradili mega-bolnicu u kojoj će liječiti pacijente zaražene smrtonosnim koronavirusom.

Snimke izgradnje bolnice osvojile su svijet i gotovo da nema osobe koja je spojena na internet, a da nije vidjela kako je u par radnih dana na livadi niknula golema bolnica s tisuću kreveta. No je li bolnica u Wuhanu zaista inženjersko čudo i je li takav pothvat moguć na Balkanu?

Na to se oglasila  bivša ministricu graditeljstva Anku Mrak Taritaš, koja osim što je autoritet za graditeljstvo ima i veliko iskustvu u borbi s prirodnim katastrofama nakon velikih poplava u Gunji, Rajevu selu i okolici 2014. godine.

'Kada pogledate malo bolje vidite da su u Wuhanu izgrađeni temelji i bazična infrastruktura na što su se jedan uz drugog slagali kontejneri. Cijela struktura je montažna, a za to na lageru morate imate kontejnere i jako puno radne snage. Ja ne želim umanjiti ničiji trud, ali to vam je malo bolje od šatora', rekla nam je Mrak Taritaš.

'Mi bi imali i snagu i energiju napraviti nešto takvo kada bi nam trebalo. Imamo veliko iskustvo s poplavama u Cvelferiji, i tada smo imali takve kontejnere. U Gunji su, dok se nije obnovila zdravstvena stanica, liječnici radili u klimatiziranim kontejnerima. To je mogao biti i mini-stacionar', rekla je bivša ministrica.

Zaključno je poručila kako Hrvatska ima znanje i iskustvo za sličan pothvat, a iako nas je samo četiri milijuna radna snaga bi se uvijek mogla pronaći, na projektu bi vrlo radili pomagali i vatrogasci ili vojska.

'To su jednostavni poslovi, vrlo malo betonaže, a puno slaganja kontejnera. Nakon poplava u Gunji uvijek smo gledali da imamo dovoljno kontejnera na lageru, veliko je pitanje koliko ih je sada dostupno', zaključila je naša sugovornica.

Bolnica Huoshenshan (ili planina boga vatre) opremljena je s 1000 kreveta za pacijente u kojih je zaraza potvrđena i sagrađena je kako bi se ublažio pritisak na druge bolnice u gradu u kojem se virus širi. Bolnica je sagrađena po uzoru na bolnicu u Pekingu podignutu 2003. godine za pacijente pogođene SARS-om (teški akutni respiratorni sindrom).

Više od 7.500 radnika sudjelovalo je u gradnji bolnice u Wuhanu na kojoj su radovi počeli 25. januara i zgotovljeni za ovaj vikend.

Kina gradi i drugu bolnicu u Wuhanu u kojoj će se također liječiti pacijenti zaraženi koronavirusom. Ta će bolnica imati 1600 kreveta i zvat će se Leishenshan (planina gromovnika) i trebala bi biti završena 5. februara .