Istraga proširena i u BiH: Političari i funkcioneri iz RS radili za Belivuka i Kokezu

Belivuk
Sistem djelovanja, prema pisanju "Blica", bio je identičan kao u Srbiji, vezu i podršku su im pružali političari koji kotiraju veoma visoko u vlasti

Posljednjih sedmica Srbija i region se tresu zbog hapšenja Veljka Belivuka, poznatijeg kao Velja Nevolja, kao i Slaviše Kokeze koji je bio na ispitivanjima, ali je odbio poligraf, a uskoro bi se moglo zatresti u Republici Srpskoj, tvrdi beogradski "Blic".

Brojni krakovi kriminalne organizacije, prema pisanju tog lista, proširili su se i sa druge strane Drine.

Kako tvrdi "Blicov" izvor iz sigurnosnih agencija, već danima traje saradnja sa istražiocima iz Srbije, a do sada su brojne provjere urađene na području BiH.

Pratili tragove novca

Dalje se u tekstu navodi da su "Blicu" u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske rekli da oni nisu uključeni u ovu istragu, dok izvori lista tvrde da za sada sva saradnja i provjere idu preko SIPA-e.

- Neki od prvoosumnjičenih u ovom predmetu su rodom iz BiH, pa je to provjeravano, kao i kakve poslove imaju u Republici Srpskoj, te ko su im mogući saradnici - otkrio je izvor.

Taj izvor, uključen u kompletnu istragu, dalje otkriva da su tokom istrage istražioci došli do saznanja da je kriminalni klan koji se okupljao oko Velja Nevolje i Slaviše Kokeze vremenom sve više posla prebacivao i na teritoriju Republike Srpske.

Sistem djelovanja, prema pisanju "Blica", bio je identičan kao u Srbiji, vezu i podršku su im pružali političari koji kotiraju veoma visoko u vlasti, ali leđa su im čuvali i pojedinci u MUP Republike Srpske.

- Ono što je prvo zapalo za oko istražiocima, jesu česti boravci članova Kavačkog klana i Slaviše Kokeze na Jahorini. Upravo su Jahorina i regija Istočnog Sarajeva i Zvornika označene kao centar okupljanja i investicija ovih kriminogenih osoba - pojasnio je neimenovani izvor beogradskom listu.

Prema ekskluzivnim informacijama, istražioci su pratili tragove novca koji su ih doveli do informacija da su ovi kriminalci pare ulagali u zemlju sa atraktivnim lokacijama u istočnom dijelu RS-a.

- Tokom istrage isplivala su i određena imena funkcionera iz Republike Srpske, a koji su označeni kao ključni ljudi Kokeze za ove prostore. Ovdje se posebno ističu dva imena. Prvi je biznismen iz Zvornika, vlasnik firme koja se bavi sa više različitih poslova, a u žižu javnosti je dolazio zbog učešća u kupovini državnih nekretnina. Kada je u pitanju politička logistika, prema infomacijama do koje je došla istraga pojavilo se ime visokorangiranog člana DEMOS-a iz istočnog dijela RS-a, a koji je ujedno i direktor državne firme u tom dijelu - istakao je izvor "Blica".

Sumnja se da je novac koji je stečen kriminalnim radnjama ulagan u carstvo koje je pomenuti političar izgradio na području Jahorine i Istočnog Sarajeva. Upravo zbog članstva u stranci koje se nalazi u vladajućoj koaliciji smatrali su da su zaštićeni i da se istraga neće širiti na njih.

Istraga je ustanovila i da je sistem funkcionisao kao i u Srbiji. Na platnom spisku su bili i neki funkcioneri MUP, ali i pojedini ministri u Vladi Republike Srpske, pojašnjava taj izvor beogradskom listu.

Kupovine i gradnje hotela i mini centrala

Dalje se u tekstu navodi da je posljednjih dana nastala prava panika nakon što je BIA operativnim radom utvrdila da je postojala direktna veza između Belivukovog klana, pomenutog političara i jednog funkcionera MUP-a.

- Kao i u Srbiji, ogroman novac je potrošen na kupovine i gradnje hotela i mini centrala, ali im to nije bilo dovoljno i željeli su ovladati i političkim uticajem - poručuje izvor Blica iz sigurnosnih agencija.