Italija naredila da se sedam brodova s 1.000 migranata vrati u Afriku

Italija traži da se sedam brodova na kojima se nalazi 1.000 migranata vrati u Afriku, tvrdi španska humanitarna organizacija Proactiva Open Arms.

Kako prenosi Daily Mail, Talijani traže da migrante spase libijske službe, a ne brodovi evropskih humanitarnih organizacija.

Talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini kazao je da hiljade migranata koje čekaju spašavanje treba spasiti libijska obalna straža. Dodao je da tražitelji azila trebaju odmah biti vraćeni nazad u Libiju unatoč tome što humanitarne organizacije navode kako im tamo prijeti silovanje, premlaćivanje i izrabljivanje.

Još hiljadu migranata?

-Još hiljadu migranata u gumenim čamcima? Pravo je libijskih vlasti da interveniraju bez uključivanja brodova humanitarnih organizacija - napisao je Salvini na svom Twitter profilu.

 

-Neka libijske vlasti interveniraju kao što su to činile i do sada. Bez pomoći i uplitanja humanitarnih brodova. Ta gospoda, koju financiraju Soros i društvo, znaju da su talijanske luke zatvorene za njihove brodove koji spašavaju tražitelje azila i zatvorene će i ostati - dodao je.

Proactiva Open Arms je na Twitteru ustvrdila kako je Italija odbila njihovu pomoć unatoč tome što sedam brodova s migrantima čeka pomoć. Kažu i da je talijanska Obalna straža svim ostalim humanitarnim brodovima koji se nalaze na tom području poslala poruku da ne trebaju njihovu pomoć.

-Svjedočit ćemo najvećem odbacivanju migranata u historiji - napisali su.

Italija više neće biti izbjeglički kamp

Salvini je objavio da Italija više neće biti evropski izbjeglički kamp te želi da se broj migranata koji ovim putem dolaze do Italije drastično smanji.

Do ovoga dolazi desetak dana nakon što Italija nije dopustila pristanak broda s više od 600 migranata u neku od svojih luka. Salvini je tada optužio humanitarne organizacije da igraju ulogu "taksi službe" za migrante i da Italija neće biti njihovo parkiralište.

Humanitarni brodovi koji operiraju kod libijske obale igraju sve važniju ulogu u spašavanju migranata koji se na more često upućuju u slabašnim čamcima na napuhavanje nepogodnima za otvoreno more.