Izvještaj o negiranju genocida u Srebrenici

Srebrenica
Memorijalni centar Srebrenica jučer je predstavio javnosti Izvještaj o negiranju genocida u Srebrenici, koji je rezultat istraživanja aktivnosti negiranja, minimiziranja i relativiziranja zločina genocida od strane institucija i pojedinaca u zemlji i svijetu.

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić poručio je da je borba protiv negiranja genocida važnija nego ikada prije.


Izvještaj Memorijalnog centra Srebrenica je urađen na bosanskom i engleskom jeziku, te obuhvata istraživanje konteksta rata u BiH, politike etničkog čišćenja i ratnih zločina u istočnoj Bosni koji su prethodili genocidu u Srebrenici, radu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i Suda BiH.

Također, analizira aktivnosti zvaničnih institucija i pojedinaca u BiH i Srbiji na prikrivanju zločina genocida, detaljno istražuje nacionalističke narative koji se tiču negiranja genocida, broja žrtava i drugih poruka dominantnih u javnosti.

Izvještaj obuhvata i nekoliko studija slučaja, preglede sadržaja nekoliko publikacija koje direktno negiraju genocid, a donosi i informacije o međunarodnim akterima koji su aktivno učestvovali u kampanji negiranja genocida, saopćeno je iz Memorijalnog centra Srebrenica.
“Svako ko ovaj izvještaj odluči pročitati u dobroj vjeri, pronaći će tu kvalitetne podatke i informacije, utemeljene na činjenicama i istini. Uzimajući u obzir izuzetnu osjetljivost materije kojom se izvještaj bavi, ponosni smo na činjenicu da niti jedan red ove publikacije nije usmjeren protiv srpskog naroda kao cjeline, već uvijek i isključivo protiv pojedinaca i institucija sistema koji stoje iza genocida i njegovog negiranja”, kazao je Suljagić. 


Ističe da je Memorijalni centar Srebrenica, načinom na koji komunicira, postavio model o tome kako čistim činjenicama, naučnim pristupom i visokim akademskim standardom istraživanja mogu govoriti o genocidu u Srebrenici, ne dopuštajući da emocije i ‘nacionalni narativi’ utiču na ono što ova institucija ima da kaže o genocidu, počiniocima, negatorima i odgovornim institucijama.
Ovaj Izvještaj je prvi ovakve vrste, a Memorijalni centar već radi na razvoju projekta koji će omogućiti da monitoring negiranja genocide i izvještavanje javnosti o tome postane stalna i redovna aktivnost institucije. Izvještaj će biti dostavljen domaćim i međunarodnim institucijama, a posebno partnerima u akademskoj zajednici, navodi se u saopćenju Memorijalnog centra Srebrenica.