Kako se u BiH brutalno krše radnička prava: Neplaćeni prekovremeni sati, rad bez toaleta, svake druge sedmice slobodan dan...

- Također, krši se pravo na obavezan sedmični odmor, tako da radnice tek svake druge sedmice imaju jedan dan slobodan, što smatramo da je jedan od drastičnijih kršenja prava – rekla je konsultantica za istraživanje Mia Karamehić-Abazović na današnjoj prezentaciji rezultata u Sarajevu.

Kršenja prava u oblasti trgovine evidentirana su u manjim prodajnim objektima, kao što su kiosci u kojima ne postoji infrastruktura predviđena pravilnicima. To se, između ostalog, odnosi na toalet kojeg nema u blizini objekta.

- Prava radnica krše se u pogledu trudničkog bolovanja, koje po zakonu predviđa odsustvo sa posla godinu dana. Međutim, ako radnica ima ugovor o radu na određeno vrijeme kraći period od navedenog, poslodavac može da joj terminira ugovor – istakla je Karamehić-Abazović.

Nakon predstavljanja rezultata istraživanja, koje je provela Westminster fondacija za demokratiju, upriličen je okrugli sto na kojem su predstavnici nevladinog sektora i međunarodnih institucija ukazali na probleme u pogledu kršenja prava radnica u trgovini na području BiH.

- Sektor trgovine je sektor u kojem se najviše krše radnička prava. Od 2012. do 2018. godine glavni problem je bio mobing, od 2018. neplaćeni prekovremeni sati – potvrdila je predsjednica Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti BiH Mersiha Beširović.

U narednom periodu poručila je da je potrebno rješavati probleme koji se odnose na rad u dane praznike i veoma male iznose plata za trgovačke djelatnike.

- Svi zajedno moramo uložiti napore kako bi se poštovale zakonske odredbe, koje regulišu prava radnika sa ciljem stvaranja dugoročnih i profitabilnih kompanija. Na poboljšavanju poslovnog okruženja naporno radi b ritanska ambasada u BiH, jačanju ekonomije, te podržava reforme koje će dovesti do rebalansa ekonomija sa javnog na privatni sektor - rekao je britanski ambasador u BiH Mattew Field.