Kosovo slavi energetsku nezavisnost od Srbije

dddd
Kosovski i pojedini strani zvaničnici objavili su da je najnovijim glasanjem u Evropskoj energetskoj mreži operatora struje, Kosovo dobilo energetsku nezavisnost. I dok na Kosovu tu vijest dočekuju sa slavljem, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da namjerno nije želio da govori o tome, da se bavio time i da će razgovarati i sa evropskim predstavnicima, zamolivši da niko ne koristi situaciju da fizički zauzima Valač i Gazivode.

Pobijedili smo ih u Evropskom udruženju elektromreža, iako smo mislili da nemamo nikakvu šansu, rekao je novembra 2018. godine predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, ocjenjujući glasanje u ENTSO kao pokušaj da Eelektromreže Srbije budu izbačene iz poslovanja na sjeveru Kosova.

Ovih dana, među vijestima o korona virusu, izjave kosovske ministarke za ekonomski razvoj Rozete Hajdari da je glasanje u ENTSO-u rezultirao pozitivnim vijestima za Kosovo, prošla je gotovo nezapaženo. Čestitajući uspjeh Kosovu, njemački ambasador Christian Heldt je napisao da će mreža Kosova napokon biti nezavisno kontrolno područje.

Koordinator Radne grupe za poglavlje 35 Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji Dragiša Mijačić smatra da bi članstvom Kosova Srbija ispunila mjerila iz ovog poglavlja, ali i iz Briselskog sporazuma o energetici. Otvoreno je pitanje kako će se to odraziti na energetsku stabilnost na sjeveru Kosova, prije svega na upravljanje trafo stanicom Valač i hidroelektranom Gazivode.

Na stranici ENTSO još nije objavljena informacija o glasanju, kao ni to kakav će sporazum ovo evropsko energetsko udruženje imati sa Kosovom. Mijačić smatra da je Srbija upoznata sa namjerama Kosova da izađe iz srbijanskog regulatornog bloka i da napravi novi sa Albanijom, te kreira uslove za članstvo u evropsku energetsku mrežu.

Komentar o glasanju u ENTSO tražili smo od srbijanske Kancelarije za Kosovo i Metohiju i predstavnika Vlade Kosova ali odgovori na pitanja nisu stigli.

Briselski sporazum Beograda i Prištine o energetici podrazumijeva i osnivanje dvije kompanije na sjeveru Kosova: EPS Trgovina i Elektrosjever. Priština je u više navrata odbijala zahtjeve za registraciju, da bi novembra 2018. godine retroaktivno registrovala samo Elektrosjever.

Srbijanska strana nije bila zadovoljna načinom na koji se registracija desila, te najavila pravne analize ovog postupka. Briselski sporazum o energetici spada u red onih, pored Zajednice srpskih opština, koji nije sproveden i predmet je višegodišnjeg spora dvije strane.