Savez logoraša u BiH na ovogodišnjoj komemoraciji žrtvama logora Mauthausen

Delegacija Saveza logoraša u Bosni i Hercegovini prisustvovat će ovogodišnjoj komemoraciji žrtvama zloglasnog nacističkog logora Mauthausen kod Linza te na ovom značajnom događaju predstavljati Bosnu i Hercegovinu.

Ovogodišnja, 74. po redu, komemoracija žrtvama logora Mauthausen, pod nazivom “Nisu brojke - to su ljudi“ održat će se 05. maja sa početkom u 11,00 sati, a pored prigodnog programa koji će uključivati i niz obraćanja, uslijedit će i polaganje cvijeća na centralnom sarkofagu, a potom će delegacije država obići mjesta na kojima se nalaze spomen ploče posvećene njihovim građanima te položiti cvijeće i odati dužnu počast.

Godišnja komemoracija u Mauthausenu predstavlja izuzetno značajan događaj internacionalnog karaktera, kojem prisustvuje između 35000 i 40000 ljudi (žrtve i članovi porodica žrtava, predstavnici organizacija žrtava i drugi građani), među kojima u pravilu budu prisutni i brojni zvaničnici država iz cijelog svijeta (predsjednici, premijeri, ministri itd.),  stoji u saopštenju predsjednika Saveza logoraša u BiH.

Savez logoraša u Bosni i Hercegovini je, od strane organizatora, pozvan da prisustvuje ovogodišnjoj komemoraciji ispred Bosne i Hercegovine.

U sklopu zvaničnog programa, bit će delegacija Saveza logoraša u BiH položiće cvijeće ispred centralnog sarkofaga i ispred spomen ploče bosanskohercegovačkim građanima, žrtvama koncentracionog logora Mauthausen.

"U saradnji sa Centrom savremenih inicijativa Austrije, pokrenuli smo, prije nekoliko godina, aktivnosti na postavljanju spomen-ploče žrtvama logora Mauthausen kod Linza/građanima Bosne i Hercegovine, da bi, 15. maja 2016. godine došlo i do konačne realizacije ideje, nakon što je, prilikom godišnje komemoracije žrtvama logora Mauthausen, svečano otkrivena spomen ploča posvećena građanima Bosne i Hercegovine/žrtvama Mauthausena", navode iz Saveza.

Logor Mauthausen formiran je 1938. godine, a u sedam godina postojanja u njemu je bilo zatvoreno oko 200.000 ljudi. Polovina njih nije preživjela.

Logoraši su radili u kamenolomu i industriji oružja a zadnje likvidacije izvršene su neposredno pred oslobođenje 05. maja 1945. kada su u logor ušle američke snage.

U logoru Mauthausen bilo je zatočeno više stotina građana Bosne i Hercegovine, o čemu tačne podatke nažalost nema niko. Veliki broj njih je ubijen u ovom koncentracionom, dok je značajan broj logoraša sa prostora Bosne i Hercegovine preživio.