Nermin Ogrešević: "Mi smo spremni preuzeti kanton i za dvije godine promijeniti sve na bolje"

Sa mr. Nerminom Ogreševićem, gradonačelnikom Grada Cazina i predsjednikom Stranke demokratske aktivnosti (A SDA), razgovarali smo o kolaciji „A SDA – POMAK Zajedno“, kandidatima i platformi koju ona nudi, zloupotrebama predizborne kampanje od određenih stranaka i njihovo kontinuirano spominjanje ove kolacije, preuzimanju kantona od strane ove političke platforme, kao i načinima i modelima stabilizacije kantona, o zloupotrebi vjere i patriotizma, te o značaju izlaska građana u što većem broju na ove izbore.

Predizborna kampanja već uveliko traje, a vi ste, čini se, jedan od onih koje najviše napadaju i potvaraju. I to nešto govori i ukazuje na određenu vrijednost. Kako ocjenjujete dosadašnji tok kampanje: da li je prljava i ako jeste na šta to ukazuje?

- S obzirom da je predizborna kampanja u samom finalu, svi konstatiraju upravo tu činjenicu da se na skupovima i u izlaganjima drugih stranaka i njihovih kandidata najviše spominje upravo Koalicija „A SDA- POMAK- Zajedno“ i njeni vodeći kandidati. Naravno da je to svojevrsna potvrda naše vrijednosti, ali to je i građanima najzorniji primjer i dokaz da, ukoliko smo prijetnja onima koji su nam kanton i državu doveli u ovakvo stanje, onda sasvim sigurno i jesmo potpuno drugačiji od njih.Tako da svako naše spominjanje sa govornica pojedinih smatramo komplimentom.

Dosadašnji tok kampanje i nije se odnosio na ništa drugo osim na ponavljanje istih obećanja, isiljenu patriotsku poeziju, spominjanje ratova i sl. te kleveta i tema koje nikako nisu u vezi s općim izborima. Svaka kampanja je prljava i nažalost, jedino tu se granice pomjeraju pa je svaka nova prljavija. Ove današnje prvo počnu sa angažiranjem plaćenih portala, a završavaju manipulacijama sa biračkim spiskovima. Koliko god je to naša tužna realnost, toliko smatram da istina uvijek pronađe svoj put. Potrebno je samo raditi, pošteno i dobro obavljati svaki posao i stvari će se skupa s tim mijenjati na bolje.

Kandidat ste za Skupštinu USK ispred koalicije A SDA POMAK Zajedno. Vaši oponenti vas i ostale (grado)načelnike optužuju za prevaru birača zbog toga što ste na listi formalno i ne planirate u slučaju prolaska preuzeti mandat. Kakav je vaš odgovor na to?

- Ti tzv. oponenti zaboravljaju bitnu činjenicu, a to je da Koaliciju „A SDA- POMAK- Zajedno“ ne čini nekolicina pojedinaca već da je to jedan ogroman pokret u kojem su neki od nas, što je i logično, na čelu. Dakle, cijelu ovu priču predvode četiri gradonačelnika odnosno načelnika, ali iza nas je impresivan tim sposobnih i vrijednih ljudi kojih je svaki dan sve više i na koje sam ja lično ponosan. Mi to otvoreno i odgovorno tvrdimo, imamo najkvalitetnije kandidatske liste. Da li ću ja poslije izbora biti premijer Unsko-sanskog kantona ili će to biti neko od mojih kolega, odluka je koju će definirati izborni rezultati. Mi smo spremni preuzeti Unsko- sanski kanton i ukoliko to građani odluče, mi ćemo to i učiniti. I ispuniti sve što smo kazali. Za dvije godine ćemo promijeniti sve na bolje onako kako će to građani osjetiti u svom svakodnevnom životu. I to je naš cilj. Mi nismo opterećeni sa funkcijama niti se, za razliku od njih, borimo za privilegije pa nas ni takve priče ne zanimaju previše. 

Unsko-sanski kanton već destljećima stagnira i ne razvija se. Nedovoljno se sredstava izdvaja sa viših nivoa. S obzirom da do sada nikada niste bili apsolutna vlast na kantonu, u slučaju da nakon ovih izbora sami formirate jaku vlast na kantonu, kakvi će biti vaši koraci u tom pogledu?

- Pa prvi korak je ono što posebno uzrujava korumpirane političare, a mi ćemo ga sigurno poduzeti. Zaustaviti krađu novca iz kantonalne kase iz svih fondova. Milioni maraka godišnje odlaze usmjereni u bezbroj stvari koje nisu ništa drugo nego obična krađa. Samo s tim novcem možemo postići ogroman napredak u kantonu i početi stabilizaciju financijske situacije. To je definitivno prvi korak i promjena koja je nužna za sve dalje procese. Paralelno s tim ćemo osloboditi tereta domaću privredu i poduzeti mjere koje će ih pokrenuti u nove investicije. Sve što sada odlazi u krađu biće usmjereno na razvoj koji ovdje mora krenuti snažno, a hvala Bogu, unatoč teškoj situaciji imamo ogromne potencijale i s njima je potrebno samo pošteno i domaćinski upravljati. Također pokrenućemo procese za ozdravljenje našeg zdravstva koje se građana najviše tiče i čije stanje ih najviše deprimira. Uz ekonomsku nestabilnost, loše zdravstvo je jedan od presudnih faktora zbog koji se ljudi odlučuju na odlazak odavde. U ovaj proces biće uključeni svi zdravstveni radnici, kao što će to biti i prosvjetni radnici u procesu promjena u oblasti obrazovanja. Ljudi moraju biti kreatori ambijenta u kojem rade i žive, a političari samo izvršioci njihovih potreba i ideja. To je naš princip i to je zapravo jedini ispravan model.

Javnost je često u prilici da čuje pozivanja na vjeru, naciju i patriotizam od strane određenih političkih skupina i kandidata, a na kraju se ispostavi da je to sve dio političke igre i predizborne kampanje. Vi ste čovjek koji ne koristi vjeru u takve svrhe, a javnost zasigurno zna da ste vjernik i patriota. Zbog čega je to tako i u čemu je razlika između vas i ovih drugih? 

- Smatram da o toj razlici trebaju govoriti drugi, odnosno moja i djela svakog pojedinca i skupine. Mislim da je najmanje bitno kako se bilo koji pojedinac u verbalnoj komunikaciji deklariše ukoliko njegove riječi ne prate djela. Koliko smo dobri vjernici, patriote, Bošnjaci, građani i članovi naše društvene zajednice uvijek će i najbolje potvrđivati naša djela i ono što zaista učinimo. Mislim da su priče i parole već potrošene i da u našem društvu više ne prolaze jer smo do sada čuli baš sve.

Šta bi ste poručili građanima Unsko-sanskog kantona i biračima pred nastupajuće izbore?    

- Da izađu na izbore. To je najvažnije. To je i građanska dužnost, ali i pravo koje je besmisleno ne iskoristiti. Glasajte za one koji pred vas izlaze sa djelima i rezultatima. Koji vam u svojim obraćanjima tačno kažu šta će uraditi i pozivaju vas na zajednički rad. Za ljude koji sa vama dijele sudbinu i slične ili iste probleme. Još četiri ovakve godine i nastavak ovakvog stanja i trenda koji trpimo već više od dvadeset godina ne mogu nam donijeti ništa dobroga i promjene su jedina šansa da krenemo u boljem smjeru.