Novalić: Spremne nove aktivnije mjere protiv posljedica koronavirusa

fadil
Drugi korak u borbi protiv negativnih ekonomskih posljedica pandemije

 

Fadil Novalić premijer Federacije BiH i resorni ministri sastali su se danas s predstavnicima Udruženja poslodavaca FBiH, a nakon sastanka je najavljen drugi korak u borbi protiv negativnih ekonomskih posljedica pandemije.

Održan je posljednji sastanak prije donošenja uredbe koja će biti na vladi u četvrtak ili petak.

- Uredba će predstavljati drugi finansijski korak u borbi protiv pandemije koja izaziva negativne ekonomske posljedice, kazao je Novalić.

U Federaciji BiH je do 5. maja 2020. godine zabilježen gubitak od 27,5 hiljada radnih mjesta.

- Poslije toga je došao korona-zakon... To je u dva mjeseca dalo 10 hiljada radnih mjesta. U minusu smo bili 17 hiljada radnih mjesta i zaustavljen je pad BDP-a. Sljedeća mjera je bila transfer nižim nivoima vlasti, kantonima i općinama. Taj dio je vratio novih četiri hiljade radnih mjesta. Tako da smo u petak prošli imali minus 13 hiljada radnih mjesta. Gotovo da smo prepolovili negativan utjecaj pandemije kada je riječ o radnim mjestima, kazao je Novalić.

Nova mjera biće aktivnija uticaji pandemije su savladani dodao je Novalić.

- Sljedeće mjere koje sad pripremamo bit će još aktivnije. Izgubit će se uposleni, ostaće troškovi poslovanja i bit će potpora poslovanju. To je sve u skladu sa regulama dozvoljene državne pomoći. Nećemo remetiti konkurentnost. Svi će imati jedanak pristup i svi će morati opravdati sredstva, istakao je Novalić.

Rekao je i da će do kraja oktobra uspjeti realizirati program.

- Najugroženiji su turizam, izvoz, poljoprivreda i transport. Cilj je što prije ubaciti na tržište novac i održati ove četiri grane, rekao je Novalić.

Edita Đapo, federalna ministrica okoliša i turizma, izjavila je da bi trebalo da Vlada FBiH donese zajedničku uredbu za svih pet sektora.

- Trebalo bi da se izdvoji 30 miliona za turizam, 30 za industriju, 10 za poljoprivredu, 20 za promet i komunikacije i 10 će se podijeliti kliničkim centrima. Čim se donese uredba, svako ministarstvo će u roku od sedam dana objaviti javni poziv i po završetku javnog poziva će se sredstva dodijeliti. Naša procjena je da bi to moglo biti polovinom novembra ove godine, istakla je Đapo.

U budžetu će se sljedeće godine planirati podrška privredi da se očuvaju sva radna mjesta, dodala je.

- O tome će se moći opredijeliti i Vlada i Parlament. U ovom slučaju sada Vlada interventno djeluje donošenjem uredbe i pružanjem pomoći najugroženijim sektorima. Turizam je djelatnost koja je sezonska. Tokom ljeta smo imali određeni broj turista u Neumu i Bihaću. Tokom zime očekujemo povećan broj turista na Vlašiću i drugim planinama. U poređenju sa prethodnim godinama korona je učinila svoje i naši hoteli su prazni, rekla je Đapo.

Direktor Europe Group Sarajevo, Rasim Bajrović, kazao je da su prvu pomoć od Vlade dobili za period marta, aprila i maja.

- To su bili doprinosi za radnike. Pomoć će nam zaista pružiti priliku da zadržimo radnike i uposlimo određeni broj radnika, ali i da sačuvamo likvidnost naših firmi koje su dovedene u pitanje. Hotelska industrija je najviše pogođena. Prihodi ove godine su pali 90 posto. Radujemo se ovoj pomoći, rekao je Bajrović.

Iz Centrotrans Eurolinesa, navode da je odluka vlade izuzetno važna za poslovnu djelatnost.

- 100 miliona maraka namijenjenih za pet sektora je iznimno važno. Očekujemo da to bude što prije a najkasnije do 10. novembra. Sredstva su potrebna a namijenjena su za zadržavanje radnih mjesta i održavanje likvidnosti. Očekujemo da ovaj primjer vlade slijede i kantoni. Prema naredbama mora biti 50 posto mjesta u autobusima a mi imamo iste troškove bio autobus pun ili poluprazan, istakao je Safudin Čengić, direktor Centrotrans Eurolinesa.