Otkrivena cesta stara 2000 godina na Konjuhu (FOTO)

Rimska cesta
Projektom realizovanim u organizaciji Univerziteta u Tuzli, bh istraživači otkrili su cestu staru 2000 godina iz rimskog perioda.

 

Cesta se s prevoja stara Karaula nap utu Sarajevo-Tuzla pružala jugoistočnim obroncima planine Konjuh i silazila u Kladanj.

Od juna do septembra 2020. godine obavljena je prva faza istraživanja starih putnih komunikacija na planini Konjuh. Na više mjesta naišlo se na njene dijelove čiji je kaldrmisani kolnik skoro u potpunosti ispreturan. U puno slučajeva ostao je samo trag trase. U cjelosti ili djelimično, i to u veoma dobrom stanju, sačuvani su tragovi na lokalitetima Dobra Voda i Vojnik, kako obhašnjava doc.dr. Mersiha Imamović sa Odsjeka za historiju pri Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.

Novootkrivena cesta na Konjuhu pripada 1. st. n.e., imala je prvenstveno vojni a potom i privredni značaj, kako za Rimsko Carstvo tako i za današnji bosanskohercegovački prostor.

U Kladnju se cesta račvala u dva pravca. Jedan se vjerovatno pružao dolinom rijeke Drinjače prema rijeci Drini a odatle je uzvodno vodio na sjever prema Savi i dalje, za gradove onovremene rimske provincije Panonije. Drugi krak je vodio preko današnjih naselja Brateljevići i Pauč do lokaliteta Pekara (danas poznat pod nazivom Muška Voda), kako se navodi u saopćenju.

Cesta je bila u upotrebi i nakon propasti Rimskog Carstva u 5. Stoljeću, u srednjem vijeku i u osmanskom period koji su pored postojećih gradili i svoje puteve shodno potrebama.

Odmah po osvajanju Rim je započeo izgradnju cesta koje su imale zadatak da povežu jadransku obalu sa Srednjom Evropom. Već početkom 1. st. n.e. izgrađeno ih je 5 u dužini preko 400 km. Iako su u dobroj mjeri dosadašnja istraživanja odredila njihove trase novija istraživanja otkrila su do sada nepoznate ostatke ceste koja je prolazila preko planine Konjuh iznad Kladnja, u blizini savremene ceste Sarajevo-Olovo-Kladanj-Tuzla, objašnjava prof. Enver Imamović u vezi otkrića rimske ceste na Konjuhu.