Peticija Majki Srebrenice visokom predstavniku: Zaustavite negiranje genocida!

.
Proglašava se 11. srpnja 2020. godine Danom žalosti u Brčko distriktu BiH. Dan žalosti se obilježava obveznim isticanjem zastave BiH na pola koplja, odnosno jarbola na zgradama Vlade i institucija distrikta Brčko", priopćeno je iz te vlade. Ističe se da su medijske kuće i organizatori kulturno-umjetničkih i sportskih manifestacija na teritoriju Distrikta dužni prilagoditi svoje programske sadržaje Danu žalosti. "Odluka o proglašenju Dana žalosti je donesena na osnovu Odluke Skupštine Brčko distrikta BiH o utvrđivanju Dana žalosti u Brčko distriktu BiH", navodi se u priopćenju.

 

Majke Srebrenice pokrenule su peticiju prema visokom predstavniku u Bosni i Hercegovini Valentinu Inzku kojom traže donošenje Zakona o zabrani negirana genocida i poništenje odlikovanja ratnih zločinaca u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska.

U oktobru 2016. godine predsjedavajući Narodne skupštine RS-a Nedeljko Čubrilović dodijelio je povelje presuđenim ratnim zločincima Radovanu Karadžiću, Momčilu Krajišniku, Biljani Plavšić i posthumno Nikoli Koljeviću.

 

Riječ je o nezapamćenom presedanu da institucija zakonodavne vlasti jedne države članice Ujedinjenih nacija zvanično dodjeljuje odlikovanje osobama koje su pred Međunarodnim tribunalom pravosnažno osuđena za najgrublje povrede međunarodnog humanitarnog prava, uključujući i najteži ratni zločin - genocid.

 

Kampanja negiranja genocida ovim činom se pretvorila u otvoreno slavljenje nalogodavaca i izvršilaca genocida.

 

Prema Dejtonskom sporazumu kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini, visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH zadužen je da nadzire njegovu civilnu implementaciju te da intervenira u slučaju aktivnosti kojima se krši Dejtonski sporazum.

 

U zvaničnim reakcijama i izvještajima pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija aktuelni visoki predstavnik Valentin Inzko je više puta osudio praksu negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca.

 

Povodom dodjele povelja ratnim zločincima u NSRS-u naglasio je da su takve aktivnosti vlasti u RS-u neprihvatljiva praksa u savremenom svijetu, te da nisu u skladu s njihovim obavezama prema Općem okvirnom sporazumu za mir.

 

Stoga su zatražili od od visokog predstavnika da donese Zakon o zabrani negiranja genocida i glorificiranja presuđenih ratnih zločinaca te poništi i učini pravno nevažećom Odluku NSRS-a o dodjeli povelja presuđenim ratnim zločincima.

 

Pozivali su građane Bosne i Hercegovine i prijatelje širom svijeta da se pridruže i svojim potpisom podrže borbu protiv počinilaca i negatora genocida počinjenog u Srebrenici i bilo gdje u svijetu.