Priveden Jasar Koskun: Sve što je izgradio u Turskoj se srušilo

hapšenje
Hapšenje je izvršeno po nalogu ureda glavnog javnog tužioca u istanbulskoj četvrti Gaziosmanpasa.

 

Mehmet Jasar Koskun (Yasar Coskun), vlasnik stambenog kompleksa uništenog u potresu, priveden je prije sedam dana u istanbulskoj zračnoj luci Sabiha Gokcen dok je pokušavao napustiti Tursku. Njegov stambeni kompleks Renaissance Residence se nalazio u pokrajini Hataj na jugoistoku Turske. Koskun je pokušavao otputovati u Crnu Goru, javlja turska agencija Anadolija.

Hapšenje je izvršeno po nalogu ureda glavnog javnog tužioca u istanbulskoj četvrti Gaziosmanpasa.

Koskun je u Crnu Goru putovao s manjom količinom novca koju je zaplijenila policija, navodi se u izvještaju. Turski mediji pisali su kako je Koskun toga dana podigao veću količinu novca te da su to znali njegovi saradnici koji su alarmirali vlasti.

Njegov stambeni kompleks od 12 spratova je imao ukupno 250 stanova, a nalazio se u četvrti Antakja u Hataju. Kompleks je reklamiran kao luksuzna rezidencija koja je u skladu s građevinskim propisima. Ipak, potpuno je srušen u potresu magnitude 7.8 koji je pogodio grad Gaziantep prošlog ponedjeljka, nakon čega je ubrzo uslijedio potres magnitude 7.5 u pokrajini Kahramanmaras. Smatra se da je u kompleksu živjelo oko hiljadu ljudi.

Oni koji su bili nemarni, koji su radili greške i koji su odgovorni za posljedice nakon potresa bit će identificirani i odgovarat će pred pravosuđem - poručio je ministar pravosuđa Bekir Bozdag, piše Middle East Eye.

Na Twitteru je objavljeno da "Zgrada koja je trebala biti najsigurnija u ovom dijelu gada srušila se u potresu kao kula od karata". Kako je prenio Blic, upravo zbog sigurnosti stanove u zgradi birali su ljudi koji su, svjesni mogućih potresa, htjeli biti što sigurniji, a prilikom najave projekta i gradnje upravo je to bilo naglašavano: da je zgrada izgrađena po svim antipotresnim pravilima.

Koskun je jedan od vlasnika kompanije Antis Montenegro, koja je u Budvi sagradila četverospratnu zgradu, s prizemljem, suterenom i podrumom.

Zanimljivo je, da se radi o zgradi koja praktično visi na litici iznad Budve.

Je li na tom području dopuštena gradnja i koliko je taj objekt siguran za useljenje, svakako bi trebala provjeriti nadležna državna tijela. Na Facebooku je postojala stranica s nazivom firme Antis Montenegro, ali ta stranica više ne radi. Postojala je i aktivna web stranica te tvrtke koja je također ugašena.

 

FOTO

 

VIDEO

VIDEO