Ranisan, Ranobel i Ranitidin se povlače iz apoteka u BiH

Ranisan, Ranobel i Ranitidin se povlače iz apoteka u BiH Lijekovi za želudac koji su najčešće bili u upotrebi u BiH, Ranitidin, Ranisan i Ranobel povlače se sa bh. tržišta zbog sumnje u neispravnost aktivne supstance ranitidin koja sadrži N-nitrozodimetilamin (NDMA), koji može da bude kancerogen. Ovo povlačenje se radi prema preporuci Evropske agencije za lijekove.

Razlog je jer je u lijekovima koji sadrže ranitidin pronađena supstanca koja može uzrokovati rak. "Povlačenje se provodi do nivoa apoteke i odnosi se na sljedeće serije: Hemofarmov Ranitidin HF 150 mg, 20 film tableta, Ranitidin HF 75 mg 20 šumećih tableta, te Ranobel 150 mg, 60 film tableta Nobel lijeka", objavili su iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH. S tržišta se još povlači i Ranisan 150 mg film tableta čiji je nosilac odobrenja za stavljanje u promet PRO.MED. BH d.o.o. Također, ovi lijekovi su povučeni sa tržišta i u Srbiji i Crnoj Gori.

Iz Agencije su nam ranije kazali kako je u lijekovima sa ranitidinom i onima koji sadrže ovu supstancu detektovano onečišćenje pod nazivom N-nitrozodimetilamin. NDMA se klasifikuje kao vjerovatni humani kancerogen, to jest supstanca koja bi mogla uzrokovati rak, a na osnovu ispitivanja na životinjama. Lijek se povlači s tržišta iz preventivnih razloga, zbog postojanja mogućnosti neispravnosti u kvalitetu aktivne supstance ranitidin proizvođača Union Quimico Farmaceutica S.A. koja se odnosi na prisutnost supstance pod nazivom N-nitrozodimetilamin.

"Nakon što su ispitivanja pokazala da neki od lijekova s aktivnom supstancom ranitidin sadrže onečišćenje NDMA-om, Evropska agencija za lijekove (EMA) je započela ocjenu lijekova koji sadrže aktivnu supstancu ranitidin. EMA će proučiti podatke kako bi procijenila jesu li pacijenti koji koriste ranitidin pod bilo kakvim rizikom od NDMA te će obavijestiti javnost čim informacije budu dostupne", kazali su iz Agencije za lijekove. Osim toga, iz Agencije su još kazali i kako su zdravstveni radnici obavezni prijaviti ALMBiH-u svako neželjeno dejstvo lijeka kao i neispravnost u kvalitetu lijeka, a pacijenti koji su razvili neko od neželjenih dejstava trebaju se obratiti svom ljekaru ili apotekaru radi savjetovanja o načinu nastavka terapije.