SAD nameće sankcije Međunarodnom kaznenom sudu

trump
Trump nameće sankcije zvaničnicima ICC-a koji žele istražiti povezanost američkih vojnika sa ratnim zločinima.

Američki predsjednik Donald Trump odobrio je uvođenje ekonomskih sankcija zvaničnicima Međunarodnog kaznenog suda (ICC) koji žele istražiti osoblje Sjedinjenih Američkih Država bez odobrenja Washingtona, javlja novinar Al Jazeere Ivica Puljić.

"Kao dio nepokolebljive predanosti predsjednika Donalda J. Trumpa zaštiti američkih vojnika i odbrani našeg nacionalnog suvereniteta, predsjednik je odobrio ekonomske sankcije protiv službenika Međunarodnog kaznenog suda koji su izravno bili angažirani na istraživanju ili procesuiranju američkog vojnog osoblja bez pristanka Sjedinjenih Država. Predsjednik je također odobrio proširenje viznih ograničenja protiv službenika Međunarodnog kaznenog suda i članova njihovih porodica", navodi se u saopćenju Bijele kuće.

Puljić navodi i da je Washington naglasio da SAD nije potpisnik Rimskog statuta te da je više puta odbacio tvrdnje Međunarodnog kaznenog suda o nadležnosti nad vojnim osobljem Sjedinjenih Američkih Država.

"Postupci Međunarodnog kaznenog suda napad su na prava američkih građana i prijetnja su našem suverenitetu. Međunarodni kazneni sud osnovan je kako bi osigurao odgovornost za ratne zločine, ali u praksi je to bila neprihvatljiva i neučinkovita međunarodna birokracija koja ciljano prijeti osoblju Sjedinjenih Država kao i osoblju naših saveznika i partnera", navodi Bijela kuća.

Kako se dodaje, unatoč opetovanim pozivima Sjedinjenih Američkih Država i njihovih saveznika za reformom, Međunarodni kazneni sud nije poduzeo ništa u tom pravcu i nastavlja provoditi politički motivirane istrage protiv SAD-a i njegovih saveznika, uključujući Izrael.

'Manipuliranje ICC-om'

"Zabrinuti smo kako, nama neprijateljske države, manipuliraju Međunarodnim kaznenim sudom poticajući optužbe na vojno osoblje Sjedinjenih Država. Nadalje, imamo snažne razloge da vjerujemo da postoji korupcija i nedolično ponašanje na najvišim razinama Tužiteljstva Međunarodnog kaznenog suda, čime se dovodi u pitanje integritet njegove istrage protiv američkih vojnika", dodaje se u saopćenju Bijele kuće.

Kao što vidljivo u predsjednikovoj izvršnoj naredbi, navodi Bijela kuća, Sjedinjene Američke Države nastavit će koristiti sva neophodna sredstva kako bi zaštitili svoje građane i njihove saveznike od nepravednog gonjenja od strane Međunarodnog kaznenog suda.

Fatou Bensouda, glavna tužiteljica ICC-a, zatražila je u decembru 2017. dopuštenje sudaca za pokretanje istrage o navodnim američkim ratnim i zločinima protiv čovječnosti u Afganistanu od 1. maja 2003, uključujući i države u kojima CIA ima svoje zatvore.

ICC, koji ima 123 članice, uključujući cijeli EU, osnovan je 2002. radi procesuiranja ratnih zločina, genocida i zločina protiv čovječnosti kad neka zemlja nije u stanju ili ne želi sama progoniti počinioce.

Veze SAD-a i ICC-a su uvijek bile burne.

Washington je odbio članstvo u ovom sudu i učinio sve, ponajviše kroz bilateralne ugovore s mnogim državama, kako se protiv Amerikanaca ne bi mogle voditi istrage.

Administracija Donalda Trumpa dovela je nepovjerenje prema ICC-u do krajnosti.

Glavne svjetske sile, uključujući SAD, Kinu i Rusiju, nisu njegove članice.