Srbija se naoružava: Prošle godine od Njemačke kupili helikoptere vrijedne 105 miliona eura

Naš istočni susjed se prošle godine našao na petom mjestu liste kupaca naoružanja iz Njemačke

Srbija je prošle godine bila jedan od najvećih kupaca njemačkog oružja, no u prvoj polovini ove godine stvari izgledaju drugačije. Objavljeni su i iznosi za koje Hrvatska, Slovenija i BiH uvoze oružje iz Njemačke, piše Deutsche Welle.

Njemačka vlada je u prvoj polovini ove godine odobrila izvoz oružja u Hrvatsku u vrijednosti od oko pola miliona eura, stoji u izvještaju nadležnog njemačkog Ministarstva privrede. U Sloveniju će biti prodano njemačkog oružja za oko 6,33 miliona eura, a u BiH oružje vrijedno oko 415.000 eura, prenosi Net.hr.

Ove godine najviše kupovala Mađarska


I dok je Srbija u prvoj polovini prošle godine bila na petom mjestu liste najvećih kupaca njemačkog oružja s gotovo 105 miliona eura, u ovoj godini je Beograd sklopio ugovore u vrijednosti od nešto više od dva milijona eura. Gotovo cijeli prošlogodišnji iznos odnosio se na kupovinu njemačkih helikoptera i rezervnih dijelova za njih.

Najveći kupci oružja u prvoj polovini ove godine bili su Mađarska, Egipat, Južna Koreja, SAD i Australija, dok je ta lista u prvoj polovini 2018. izgledala ovako: Alžir, SAD, Saudijska Arabija, Pakistan i Srbija.

Pao izvoz Saudijskoj Arabiji zbog ubojstva Khashoggija


Ono što je mnogo više zainteresiralo Nijemce u toj statistici je to što se smanjio izvoz oružja u Saudijsku Arabiju. Za taj pad prodaje postoji politički razlog. Krajem prošle godine u Istanbulu je brutalno ubijen saudijski disident Jamal Khashoggi i njemačka vlada je u znak protesta najavila da će prekinuti izvoz oružja. Doduše, Berlin je još ranije obećao da će prestati prodavati oružje "zemljama koje su direktno umiješane u rat u Jemenu", ali to upozorenje nije sasvim ispunjeno.

image

Njemačka vlada je omekšala svoj stav. Ranije sklopljeni dogovori o prodaji oružja i dalje se realiziraju, a izvoz naoružanja koje se neće direktno koristiti u sukobu i dalje je dozvoljen. Pored toga, Saudijska Arabija i dalje nesmetano kupuje oružje od konzorcija evropskih kompanija, pa čak i kada je Njemačka jedan od glavnih proizvođača. Na primjer Njemačka isporučuje oko trećine dijelova za borbene avione Eurofighter koje Saudijska Arabija kupuje.

Ove godine nadmašit će rekord iz 2015.


Prema službenim podacima o odobravanju prodaje oružja, 2019. bi mogla nadmašiti rekord iz 2015. Prije četiri godine je, naime, njemačka vlada odobrila izvoz oružja u vrijednosti od 7,9 milijardi eura, a do kraja oktobra ove godine već je odobreno 7,4 milijardi.

Vlada u Berlinu rijetko odbija dogovore o prodaji oružja – to se može vidjeti ako se pogledaju razdoblja od prvih deset mjeseci ove i prošle godine kada je odbijeno manje od jedan posto zahtjeva njemačkih firmi.

- Prolazi gotovo svaki zahtjev - kritizira zastupnica njemačke Ljevice Sevim Dagdelen i zaključuje: "To je čista formalnost".