Tramp neće dozvoliti aneksiju Zapadne obale: "Dosta je"

 

Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) poručio je da se protivi planovima Izraela o aneksiji Zapadne obale.

 

U izjavi novinarima u Ovalnom uredu, uoči govora izraelskog premijera Benjamina Netanjahua (Netanyahu) pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih naroda, Tramp je jasno rekao da neće dopustiti da Izrael preuzme kontrolu nad okupiranom Zapadnom obalom.

 

- To se neće desiti - rekao je Tramp.

 

Dodao je i da je razgovarao s Netanjahuuom, ali da, bez obzira na to, neće dozvoliti aneksiju Zapadne obale.

 

- Dosta je. To mora stati - poručio je američki predsjednik.

 

Tramp, koji će se u ponedjeljak sastati s Netanjahuuom, također je rekao da je dogovor o Gazi "prilično blizu."
 

Izrael se suočava s rastućim globalnim pritiskom da okonča rat u Gazi i okupaciju Zapadne obale, dok talas zapadnih država formalno priznaje nezavisnu palestinsku državu. Krajnja desnica u Izraelu vidi aneksiju kao način da spriječi tu mogućnost.

 

Trampova izjava dolazi nakon što je njegova administracija u utorak arapskim liderima predložila mirovni plan u 21 tački za okončanje rata u Gazi, što je dovelo do razmjene ideja među liderima o tome kako se može postići konačan prijedlog koji bi potencijalno mogao dovesti do kraja sukoba, prema riječima visokog zvaničnika administracije i regionalnih izvora upoznatih s pitanjem.

 

Plan koji su SAD predložile uključivao je niz tačaka koje je administracija već javno iznijela, uključujući oslobađanje svih talaca i trajni prekid vatre, prema riječima posebnog izvora upoznatog s materijom.

 

Također je predstavljen okvir za način na koji se Gazom može upravljati bez Hamasa i prijedlog za postepeno povlačenje Izraela iz Pojasa Gaze.


 

Foto: Platforma X