Predsjednik Donald Trump izjavio je u utorak da Sjedinjene Države na neodređeno vrijeme produžavaju primirje s Iranom - dan prije njegovog isteka - dok je nova runda mirovnih pregovora na čekanju. Čini se da je objava ublažila strahove da će se borbe, koje su potresle energetska tržišta i globalnu ekonomiju, brzo nastaviti.
Pakistan je planirao biti domaćin druge runde pregovora, ali je Bijela kuća odgodila planirano putovanje potpredsjednika J.D. Vancea u Islamabad jer je Iran odbio napore za ponovno pokretanje pregovora.
Iran još nije odgovorio na Trumpovu objavu o produženju primirja. Obje zemlje su upozorile da su, bez dogovora, spremne nastaviti borbe.
Pakistanski lideri, uključujući premijera Shehbaza Sharifa, intenzivno su radili na tome da obje strane pristanu na drugi krug pregovora o prekidu vatre, prema riječima dva zvaničnika koji su govorili pod uslovom anonimnosti jer nisu bili ovlašteni da razgovaraju s medijima.
Sharif se kasnije zahvalio Trumpu na njegovom "ljubaznom prihvatanju" pakistanskog zahtjeva, rekavši da će produženje prekida vatre omogućiti nastavak tekućih diplomatskih napora.
Glasnogovornik iranskog Ministarstva vanjskih poslova Esmail Baghaei rekao je za iransku državnu televiziju da "nije donesena konačna odluka" o tome da li će se pristati na daljnje razgovore zbog "neprihvatljivih akcija" SAD-a, očigledno misleći na američku blokadu iranskih luka.
U objavi na Truth Socialu u kojoj je najavljeno produženje primirja, Trump je poručio da će SAD nastaviti blokadu.
Dok je Vance odgađao povratak u Islamabad, glavni grad Pakistana, očekuje se da će Trumpov specijalni izaslanik Steve Witkoff i zet Jared Kushner doći u Washington u utorak poslijepodne radi konsultacija o tome kako dalje postupiti, rekao je američki zvaničnik koji je govorio pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarao o internim razmatranjima administracije.
Zvaničnik je upozorio da Trump može promijeniti mišljenje o pregovorima s Iranom u bilo kojem trenutku i odbio je predvidjeti šta će se dogoditi. Zvaničnik je rekao da Trump ima druge opcije osim ponovnog pokretanja zračnih napada.
Prije nego što je objavio produženje primirja, Trump je upozorio da će "mnogo bombi" "početi eksplodirati" ako ne bude postignut dogovor prije roka u srijedu, dok je glavni iranski pregovarač rekao da Teheran ima "nove karte na bojnom polju" koje još nisu otkrivene.
Visoki komandant iranskog Korpusa islamske revolucionarne garde zaprijetio je uništenjem naftne industrije u regiji ako se nastavi rat sa SAD-om.
- Ako južni susjedi dozvole neprijatelju da koristi njihova postrojenja za napad na Iran, trebali bi se oprostiti od proizvodnje nafte u regiji Bliskog istoka - rekao je general Majid Mousavi za iranski novinski sajt.
(FENA) F. F.
FOTO: Društvene mreže