U FBiH je od danas na snazi jedina mjera zbog koje građani nisu negodovali: Da li je ispravna odluka?

vir
Samoizolacija od 14 dana i dalje je na snazi u Srbiji, Mađarskoj i Velikoj Britaniji, dok je u Austriji, Švicarskoj, Norveškoj i Nizozemskoj također skraćena na deset dana. U Crnoj Gori karantin je trajao 21 dan, te je skraćen na 14 dana u augustu ove godine

 

Izolacija u FBiH je skraćena na 10 dana za blage i srednje teške slučajeve, a koji imaju najmanje tri dana bez simptoma.

Sličnu odluku donio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo još prije sedam dana kada je skratio samoizolaciju na deset dana, uz tvrdnju da postoje određeni medicinski i naučni dokazi koji upućuju na to da se može skratiti karantin. Iznimka u Hrvatskoj su osobe koje rade u domovima za stare i teško bolesne, kao i osobe s invaliditetom za koje karantin i dalje traje 14 dana.

Period trajanja izolacije povezan je ustvari s kliničkom slikom pacijenta. Klinički kriterij za prestanak izolacije simptomatskog bolesnika su minimalno tri uzastopna dana bez povišene temperature, pojašnjavaju hrvatski epidemiolozi.

Oni dodaju da bliske kontakte zaražene osobe nije potrebno testirati na početku ni tokom samoizolacije, osim ukoliko ne razviju simptome bolesti. Potrebno je testirati bliske kontakte oboljelih ako su tri ili više dana bili u prisustvu zaraženog, te u međuvremenu ostvarivali kontakte s ranjivim skupinama društva, ističu iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Samoizolacija od 14 dana i dalje je na snazi u Srbiji, Mađarskoj i Velikoj Britaniji, dok je u Austriji, Švicarskoj, Norveškoj i Nizozemskoj također skraćena na deset dana. U Crnoj Gori karantin je trajao 21 dan, te je skraćen na 14 dana u augustu ove godine.

Kada je riječ o RS-u, epidemiolozi u ovom entitetu također su najavili moguće skraćivanje trajanja samoizolacije. Iz Instituta za javno zdravlje RS-a ranije su kazali kako postoji dvojba da li bi osobe koje su pozitivne na COVID-19 i dalje trebale ostati u izolaciji 14 dana, a bliski kontakti deset dana.