Zasjedanje Vijeća za implementaciju mira (PIC) na kojem prisustvuju Christian Schmidt i predsjedavajući klubova u Predstavničkom domu PS Bosne i Hercegovine počeo je u Sarajevu.
Kako se može vidjeti na fotografijama, sastanku prisustvuju Saša Magazinović iz SDP-a, Nihad Omerović iz Naroda i Pravde, Jasmin Emrić iz Narodnog evropskog saveza (dolazi ispred Mješovitog kluba), Šerif Špago iz SDA, Sabina Ćudić iz Naše stranke, Nenad Grković iz stranke Lista za pravdu i red, Predrag Kožul iz HDZ-a i Milan Dunović iz DF-a.
Oni će nakon zasjedanja PIC-a održati sastanak sa zamjenikom visokog predstavnika za BiH Louisom Crishockom.
Zamjenik visokog predstavnika nije precizirao teme sastanka, ali Šerif Špago, šef Kluba Stranke demokratske akcije (SDA) u PSBiH, smatra da će se razgovarati o aktuelnim političkim pitanjima.
"Mislim da će se govoriti o statusu državne imovine, šta uraditi kako bi se poboljšala ekonomska i društvena situacija u zemlji pred Opće izbore 2026. godine. Također smatra da će se razgovarati i o popunjavanju Ustavnog suda BiH, kao i obavezi provođenja sudskih presuda", kazao je Špago.
Inače, ranije je najavljeno da se pozivu neće odazvati šefovi klubova koji pripadaju vladajućoj koaliciji iz RS-a.