U Saudijskoj Arabiji gradit će se kršćanske crkve

Saudijska Arabija neće više biti jedna od zemalja u Zaljevu u kojoj nema kršćanskih okupljališta.

Potpisan je sporazum između saudijskih vjerskih vođa i Vatikana o uspostavi saradnje koja uključuje i izgradnju crkava za državljane Saudijske Arabije koji su kršćani, javljaju egipatski mediji.

- Ovo je početak nove saradnje, znak da su saudijske vlasti svojoj zemlji spremne dati novi imidž - kazao je za ''Vatican News'' na povratku iz Rijada predsjednik Papinskog vijeća za međureligijski dijalog, kardinal Jean-Louis Tauran.

Tauran je u Saudijskoj Arabiji prošlog mjeseca boravio sedam dana. Lokalni mediji vrlo detaljno su pratili njegovu posjetu, za razliku od onih koji pokrivaju englesko govorno područje koji su ga ignorirali.

Tauran se sastao s princem Muhamedom bin Salmanom i nekoliko tamošnjih vjerskih vođa. Konačan tekst sporazuma potpisali su Tauran i šeik Muhamed bin Abdel Karim el-Isa, vođa muslimanske vjerske lige. Sporazum je najava samita muslimana i kršćana koji bi se trebao održavati svake dvije godine. Tema će biti veća prava pripadnika neislamskih vjera u zemljama Zaljeva.

Saudijska Arabija poznata je u svijetu po vjerskoj diskriminaciji i netoleranciji prema svima koji nisu muslimani. Građani pripadnici nemuslimanskih vjera strogo se kažnjavaju za bilo kakvo pokazivanje pripadnosti drugoj vjeri izvan vlastitog doma. Muslimanima koji žele prijeći na drugu vjeru prijeti smrtna kazna.

Islamski vjerski zakon nametnut je svim građanima Saudijske Arabije, bez obzira na njihovu vjersku pripadnost, a vjerska policija osigurava provođenje tog zakona.

Ipak, osjeća se porast broja imigrantskih radnika u posljednjih nekoliko desetljeća pa se pretpostavlja da je u Saudijskoj Arabiji trenutno oko 1,5 miliona kršćana, uglavnom filipinskog porijekla.

Pokušaji o pregovorima za veću slobodu kršćanstva u Saudijskoj Arabiji već godinama dolaze iz Vatikana. Godine 2008. potpisan je historijski sporazum za izgradnju prve moderne crkve, no to se nikad nije ostvarilo.

Vladavina Muhameda bih Salmana ovim činom načelno je uspostavila toleranciju prema kršćanima jer je princu stalo do imidža. To dokazuje i napuštanje nekoliko tradicionalnih običaja poput zabrane vožnje automobila ženama i čuvanja žena u javnosti koje je obavljao muški član porodice.