Žrtve nasilja i zdravstveni radnici dobili mjesto za psihološku podršku u Zenici

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja u ratu, u Kantonalnoj bolnici Zenica svečano je otvoren Antistres kutak namijenjen ženama i djeci žrtvama nasilja, ali i zdravstvenim radnicima koji svakodnevno rade s osobama koje su pretrpjele različite oblike nasilja.

Antistres kutak u Zenici realizovan je kroz saradnju Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona, Udruženja „Medica“ Zenica i Kantonalne bolnice Zenica. Nakon Bihaća i Travnika, Zenica je treći grad u Bosni i Hercegovini koji je dobio ovakav prostor podrške.

Pomoćnik direktora Kantonalne bolnice Zenica za medicinske poslove Rasim Iriškić zahvalio je Udruženju „Medica“ na dugogodišnjoj saradnji i podršci u realizaciji projekta.

„Želim zahvaliti Udruženju ‘Medica’, s kojim sarađujemo više od 30 godina, na ovoj vrijednoj donaciji i projektu. Ovaj prostor koristit ćemo za najranjivije kategorije stanovništva, prije svega žene, majke, pacijentice i djecu“, rekao je Iriškić.

Direktorica Udruženja „Medica“ Zenica Sabiha Husić istakla je kako je cilj projekta pružanje podrške ne samo žrtvama nasilja nego i zdravstvenim profesionalcima koji se suočavaju sa stresnim i zahtjevnim situacijama u svakodnevnom radu.

„Ovaj projekat pokazuje da vodimo računa o najranjivijim kategorijama društva, posebno ženama i djeci žrtvama nasilja. Istovremeno, želimo pružiti podršku i zdravstvenim radnicima u očuvanju njihovog mentalnog zdravlja“, kazala je Husić.

Tom prilikom potpisan je i Sporazum o saradnji između Kantonalne bolnice Zenica i Udruženja „Medica“, čime je dodatno potvrđena opredijeljenost za unapređenje sistema podrške žrtvama nasilja.

Podsjećamo, Ministarstvo zdravstva ZDK nedavno je promoviralo i Instrukciju za postupanje zdravstvenih radnika sa žrtvama nasilja u porodici i zajednici, koja će se primjenjivati u svim zdravstvenim ustanovama na području kantona.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja u ratu, u Kantonalnoj bolnici Zenica svečano je otvoren Antistres kutak namijenjen ženama i djeci žrtvama nasilja, ali i zdravstvenim radnicima koji svakodnevno rade s osobama koje su pretrpjele različite oblike nasilja.

Antistres kutak u Zenici realizovan je kroz saradnju Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona, Udruženja „Medica“ Zenica i Kantonalne bolnice Zenica. Nakon Bihaća i Travnika, Zenica je treći grad u Bosni i Hercegovini koji je dobio ovakav prostor podrške.

Pomoćnik direktora Kantonalne bolnice Zenica za medicinske poslove Rasim Iriškić zahvalio je Udruženju „Medica“ na dugogodišnjoj saradnji i podršci u realizaciji projekta.

„Želim zahvaliti Udruženju ‘Medica’, s kojim sarađujemo više od 30 godina, na ovoj vrijednoj donaciji i projektu. Ovaj prostor koristit ćemo za najranjivije kategorije stanovništva, prije svega žene, majke, pacijentice i djecu“, rekao je Iriškić.

Direktorica Udruženja „Medica“ Zenica Sabiha Husić istakla je kako je cilj projekta pružanje podrške ne samo žrtvama nasilja nego i zdravstvenim profesionalcima koji se suočavaju sa stresnim i zahtjevnim situacijama u svakodnevnom radu.

„Ovaj projekat pokazuje da vodimo računa o najranjivijim kategorijama društva, posebno ženama i djeci žrtvama nasilja. Istovremeno, želimo pružiti podršku i zdravstvenim radnicima u očuvanju njihovog mentalnog zdravlja“, kazala je Husić.

Tom prilikom potpisan je i Sporazum o saradnji između Kantonalne bolnice Zenica i Udruženja „Medica“, čime je dodatno potvrđena opredijeljenost za unapređenje sistema podrške žrtvama nasilja.

Podsjećamo, Ministarstvo zdravstva ZDK nedavno je promoviralo i Instrukciju za postupanje zdravstvenih radnika sa žrtvama nasilja u porodici i zajednici, koja će se primjenjivati u svim zdravstvenim ustanovama na području kantona.