Ulaznice za Svjetsko prvenstvo ruše rekorde: FIFA priznaje da će preprodavači dodatno napuhati cijene

 

Cijene ulaznica za Svjetsko prvenstvo dosežu astronomske iznose, ali navijači uprkos tome u milionima čekaju priliku da dođu do karata za najveći nogometni turnir na svijetu.

Interes za prvenstvo, koje se ove godine igra u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku, toliko je velik da je predsjednik FIFA-e Đani Infantino (Gianni Infantino) poručio kako će krovna kuća svjetskog nogometa morati organizovati žrijeb za dodjelu ulaznica. Istovremeno je priznao da će cijene na platformama za preprodaju vjerovatno dodatno rasti.


- U skoro 100 godina historije Svjetskog prvenstva FIFA je ukupno prodala oko 50 miliona ulaznica - rekao je Infantino ove sedmice na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu.

- Sada, za ovo Svjetsko prvenstvo, za samo četiri sedmice prodaje imamo zahtjeve koji odgovaraju 1.000 godina Svjetskih prvenstava odjednom. Ovo je jedinstveno. Nevjerovatno je - dodao je.

Takva potražnja mogla bi ostaviti veliki broj navijača bez karata, prisiljavajući ih da se okrenu stranicama za preprodaju, gdje se ulaznice nude po višestruko većim cijenama od nominalnih.
Na FIFA-inoj službenoj platformi za preprodaju, ulaznica za finale ove je sedmice bila oglašena i po cijeni od čak 230.000 dolara. FIFA formalno ne preprodaje ulaznice niti određuje cijene, ali na svaku transakciju uzima proviziju od 30 posto, čime ostvaruje dodatnu zaradu.


Govoreći o tome u Davosu, Infantino je naglasio da je u SAD-u "potpuno legalno preprodavati ulaznice na platformama za preprodaju".


- To, naravno, moramo dopustiti - rekao je.
Dodao je i da će svih 104 utakmice Svjetskog prvenstva biti rasprodane, što znači da će se "ulaznice vjerovatno preprodavati po još većim cijenama".


Bijes navijača
Ovogodišnja strategija formiranja cijena izazvala je bijes među navijačima. FIFA traži i do 8.680 dolara po ulaznici, ali je nakon kritika saopćila da će ponuditi ograničeni kontingent karata po cijeni od 60 dolara za svaku utakmicu, namijenjen 48 nacionalnih saveza učesnika.


Troškovi za navijače mogu biti još veći na sekundarnom tržištu, gdje preprodavači nastoje ostvariti ogromne profite. Platforme za preprodaju široko su rasprostranjene u SAD-u, a cijene ondje često višestruko premašuju početne. Na sličan način funkcioniše i NBATickets.com, gdje prodavači sami određuju cijene, uz dodatne naknade.


I na FIFA-inoj platformi cijene formiraju sami prodavači, a enormno uvećani oglasi dodatno ističu spiralu troškova s kojom se navijači suočavaju, dok FIFA ima priliku da dodatno zaradi, iako su ulaznice već prvobitno prodane po nominalnim cijenama.


Cijene ulaznica
Cijena ulaznice kategorije 1 za finale na stadionu MetLife, koje je zakazano za 19. juli, iznosi 8.680 dolara, ali je podložna promjenama jer će se po prvi put na Svjetskom prvenstvu primjenjivati dinamičko formiranje cijena.


Najniža oglašena cijena za istu takvu ulaznicu na FIFA-inoj platformi ove sedmice iznosila je 16.000 dolara, gotovo dvostruko više. Ako bi se karta prodala po toj cijeni, FIFA bi, kao neprofitna organizacija, na osnovu provizije od 30 posto inkasirala oko 4.800 dolara.


Navijačka organizacija Football Supporters Europe (FSE) već je optužila FIFA-u za "monumentalnu izdaju" zbog politike cijena te je oštro kritikovala i zvaničnu platformu za preprodaju.


Izvršni direktor FSE-a Ronan Even (Ronan Evain) rekao je za Associated Press da vjeruje kako je "značajan dio ulaznica koje se prodaju, a zatim pojavljuju na platformi za preprodaju, ondje isključivo radi profita".


Ulaznice za Svjetsko prvenstvo nude se i na drugim stranicama za preprodaju, dok FIFA tvrdi da njena platforma navijačima osigurava siguran i pouzdan način za takve transakcije.


Na Svjetskom prvenstvu u Kataru 2022. godine FIFA je uzimala znatno manju proviziju na preprodaju i imala kontrolu nad formiranjem cijena, koje su mogle biti više ili niže od nominalne vrijednosti. Ta se politika ovog puta promijenila.
FIFA na udaru


U saopćenju za AP, FIFA je navela da je riječ o "odrazu tretmana sekundarnog tržišta ulaznica u SAD-u i Kanadi, koje ima drugačiji pravni okvir nego u mnogim drugim dijelovima svijeta".


- Fokusirani smo na osiguravanje pravednog pristupa našoj igri za postojeće i buduće navijače. FIFA-ine naknade za preprodaju usklađene su s industrijskim trendovima u Sjevernoj Americi u sportskom i zabavnom sektoru - poručili su.

Prošlog mjeseca izbila je velika polemika nakon što je FIFA objavila novi val opće prodaje ulaznica po cijenama od 140 do 8.680 dolara. Organizacija brani svoj model, navodeći da on "odražava postojeću tržišnu praksu za velike sportske i zabavne događaje u zemljama domaćinima".


Govoreći u Davosu, Infantino je zaključio:


- Bili smo na udaru. Ja sam bio na udaru zbog cijena ulaznica, jer su tako skupe. Najviše kritika dolazilo je iz Njemačke i, naravno, iz Engleske. A sada su po broju zahtjeva za ulaznicama prvi SAD, drugi Njemačka i treća Engleska, jer svi žele doći i učestvovati.


Foto: Platforma X