Štetne supstance cigarete

ds

Pušenje je najštetniji oblik uživanja duhana. U najvećem broju slučajeva riječ je o pravoj ovisnosti.

Skoro svi sastojci cigarete koju čovjek ispuši su otrovni (toksišni). Glavni među njima su nikotin, katran i ugljikov monoksid. Provjereno je da udisanje tih tvari uzrokuje ozbiljne bolesti poput raka grla i bronha, kardiovaskularne bolesti i niz drugih. Možda je jedini tačan odgovor da je najštetnija ova navika sama po sebi koje se, uprkos svesti o lošim efektima po zdravlje i okolinu, pušači ipak ne odriču tek tako.

Uprkos tim otrovima ljudi i dalje nastavljaju pušiti cigarete, neki možda i u neznanju da  pušenje skraćuje životni vijek za oko 10 – 14 godina, a samo jedna cigareta za 7 minuta. Kada pogledamo sa strane to i jeste velika brojka za ljudski život.

Kako nikotin djeluje

Nikotin je supstanca koja se prirodno nalazi u biljci duvana. Nije bez rizika i izaziva zavisnost, ali nije primarni uzročnik bolesti povezanih s pušenjem. Nikotin se veže na specifične receptore u mozgu što dovodi do oslobađanja neurotransmitora dopamina koji izaziva doživljaj ugode i zadovoljstva.

Kako je taj osjećaj kratkotrajan, mozak, odnosno njegov nagradni sustav koji ga memorira, razvija snažnu potrebu za ponavljanjem iste aktivnosti unedogled.
Po pitanju najotrovnije supstance koju sadrži jedna cigareta su razgovarali mnogi liječnici i nikad nije donešena odluka na tačno jednu, ma da mnogi su se složili da je upravo najotrovniji i najopasniji duhanski dim.

Najveći problem kod cigareta je zapravo duvanski dim. Nastaje procesom sagorijevanja cigarete i sadrži više od šest hiljada materija, od kojih se za oko 100 zna da su štetne i potencijalno štetne. Ono što dovodi do stvaranja duvanskog dima je proces sagorijevanja, koji započinje na 400 stepeni celzijusa. Tada cigareta počinje da gori i stvara se dim, a kada je upaljena, njena temperatura može da dosegne gotovo 900 stepeni. Na toj temperaturi nastaju i sve štetne supstance.