Austrija: Građevinski radnik bio na intenzivnoj njezi, šef ga htio otpustiti – evo što se događa

sa

Radnička komora (AK) već zna da su neki poslodavci vrlo drski. To je morao doživjeti i Bojan M. (ime promijenjeno). Građevinski radnik, koji je za istu tvrtku s kraćim prekidima radio od 2017., kolabirao je kod kuće u Češkoj.

Radnik je morao biti hospitaliziran na odjelu intenzivne njege. Unatoč nesreći, bolovanje je odmah prijavio šefu. Potonji ga je zatim istog dana nazvao i obavijestio ga da retroaktivno prekida radni odnos prije početka bolovanja. AK Beč podnio je tužbu za Bojana M., postupak je još u tijeku.

Sudbina Bojana M. nije usamljen slučaj: već je svaki dvanaesti zaposlenik dobio otkaz bez otkaznog roka ili na bolovanju. Rezultat je to online ankete koju je Radnička komora provela u listopadu 2022. među 6506 zaposlenika. Oboljeli radnici najčešće se otpuštaju u hotelijerstvu i ugostiteljstvu (14%), zatim u prometu, prometu i industriji (10%), trgovini (9%) i zdravstvu (8%).

“Bolovanje povlači niz radnopravnih pitanja i jedna je od ‘trajnica’ u savjetima AK o radnom pravu. Samo u 2022. godini, Odjel za radno pravo AK Beč proveo je 635 konzultacija na temu bolovanja i kontinuirane isplate U mnogim slučajevima nedostaju i prave informacije o pravima i obvezama na radnom mjestu. Bolovanje – posebno u poduzećima bez radničkog vijeća može biti s problemima”, kaže Ludwig Dvořák, voditelj savjetovanja o radnom pravu i pravne zaštite u AK Beč.

Posebno alarmantan rezultat AK ankete: 90% zaposlenika već je barem jednom otišlo na posao bolesno. Polovici ispitanih nadređeni se javljaju i kada su bolesni: “Pritisak u radnom svijetu stalno raste. 9 od 10 zaposlenika ide na posao bolesno. To znači da je tzv. prezentizam za zaposlenike pravilo, a ne iznimka. Najčešći razlog zbog kojeg radite bolesni je da ne želite iznevjeriti svoje kolege. Ovdje se od tvrtki traži stvoriti okvirne uvjete tako da bolesni zaposlenici mogu ozdraviti u miru”, objašnjava Ines Stilling, voditeljica društvenih poslova u Bečkoj radničkoj komori.

AK stoga traži zaštitu od otkaza za vrijeme bolovanja i zakonsku regulativu prema kojoj se za vrijeme bolovanja ne može koristiti zamjensko vrijeme. Osim toga, trebalo bi spriječiti da poslodavci zlorabe kućni ured kako bi uputili svoje zaposlenike da rade od kuće zbog bolesti.