Kolaps prema moru i na granicama, vozači satima čekaju, gužve i u Hrvatskoj i BiH

Pojačan je promet na brojnim cestama prema Jadranu, a najveće gužve bilježe se na pojedinim graničnim prijelazima. Vozačima se savjetuje da prije puta provjere stanje na cestama

Ljetna sezona donijela je nove velike gužve na cestama prema moru.

Brojni vozači koji ovog vikenda putuju prema Hrvatskoj, ali i oni koji se vraćaju u Bosnu i Hercegovinu, suočavaju se s kolonama i dužim čekanjima na granicama.

Prema informacijama BIHAMK-a, pojačan je promet za putnička vozila u oba smjera na graničnim prijelazima Doljani i Velika Kladuša.

Duže kolone zabilježene su na ulazu u Bosnu i Hercegovinu na prijelazima Gradina, Brod, Orašje, Izačić, Brčko i Hadžin Potok, dok su gužve na izlazu iz zemlje zabilježene na prijelazima Deleuša, Zupci i Gabela Polje.

Na ostalim graničnim prijelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Gužve nisu zaobišle ni hrvatske ceste. Hrvatski autoklub (HAK) upozorava na pojačan promet na glavnim pravcima prema moru i unutrašnjosti, uz vožnju u kolonama i povremena usporavanja. Posebno opterećene su autoceste prema obali, kao i prilazi naplatnim kućicama.

Problemi su zabilježeni i na pojedinim graničnim prijelazima prema Bosni i Hercegovini. Prema podacima HAK-a, na nekim prijelazima čekanja su višesatna, među kojima su prijelazi Slavonski Brod, Maljevac, Hrvatska Dubica, Gornji Varoš (Gradiška) i drugi.

Vozačima se preporučuje da prije polaska provjere stanje na cestama i graničnim prijelazima te, ukoliko je moguće, koriste alternativne pravce i izbjegavaju najopterećenije periode dana.

Dodatna zadržavanja moguća su i zbog novog sistema ulaska i izlaska u zemlje Evropske unije (EES – Entry/Exit System), zbog čega se na granicama očekuju duže procedure registracije putnika.