Na nekoliko graničnih prelaza zabilježene su duge kolone vozila na izlazu iz Bosne i Hercegovine, dok brojni radovi i visoke temperature dodatno otežavaju saobraćaj na cestama širom zemlje.
Prema posljednjim informacijama Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba, duge kolone vozila formirane su na izlazu iz BiH na graničnim prelazima Izačić, Velika Kladuša, Zupci i Deleuša.
Na graničnom prelazu Gradiška – Gornji Varoš nema većih gužvi na izlaznoj rampi iz BiH, ali su duže kolone evidentirane u međuprostoru između dva granična prelaza, odnosno na ulazu u Republiku Hrvatsku.
Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja putničkih vozila, prema trenutno dostupnim informacijama, uglavnom nisu duža od 30 minuta. Stanje se, međutim, može brzo mijenjati, posebno u poslijepodnevnim i večernjim satima.
Iz BIHAMK-a su upozorili da su zbog primjene novog sistema registracije putnika prilikom ulaska i izlaska iz zemalja Evropske unije moguća duža zadržavanja na graničnim prelazima.
Vozačima koji planiraju duža putovanja preporučuje se da prije polaska provjere stanje na cestama i graničnim prelazima, kao i snimke nadzornih kamera.
Nakon nesreće u Stuparima ponovo uspostavljen saobraćaj
Završen je policijski uviđaj saobraćajne nesreće koja se dogodila u mjestu Stupari, na magistralnoj cesti Živinice – Kladanj, nakon čega je ponovo uspostavljen saobraćaj.
Tokom potpune obustave s obje strane formirane su duže kolone vozila, zbog čega se vozačima savjetuje dodatni oprez i strpljenje u nastavku putovanja.
Radovi usporavaju saobraćaj na više dionica
Zbog nastavka izgradnje poddionice autoceste Nemila – Vranduk zatvorena je poddionica Golubinja – Nemila, a saobraćaj je preusmjeren na magistralnu cestu M-17.
Zbog sanacije kolovoza zatvorena je i dionica autoceste A-1 Lašva – Kakanj, u dužini od šest kilometara. Vozila se usmjeravaju dvosmjerno suprotnom stranom autoceste.
Na dionici autoceste Sarajevo zapad – Lepenica saobraćaj je zbog radova preusmjeren u preticajnu traku.
Na magistralnim cestama Dobro Polje – Miljevina, Tuzla – Bijeljina i Jablanica – Blidinje dozvoljeno je saobraćanje vozilima do 3,5 tone, dok je za teža vozila saobraćaj i dalje obustavljen.
Usporeno se vozi i na magistralnoj cesti Podromanija – Sumbulovac, na prevoju Romanija, gdje su moguće povremene obustave zbog izgradnje dodatne trake za spora vozila.
Na dionici Sarajevo – Lapišnica, u tunelu Vratnik, svakog radnog dana od 7 do 16 sati saobraća se jednom trakom zbog postavljanja rasvjete.
Naizmjenično, jednom trakom, vozi se i na dionicama:
- Crna Rijeka – Jajce, u Podmilačju
- Izačić – Bihać, na mostu preko potoka Mrižnica
- Konjic – Jablanica, na Ribićkom mostu
Do 19 sati obustavljen je saobraćaj na regionalnoj cesti Banja Luka – Čađavica, na dionici Han Kola – Stričići, zbog bojevog gađanja na vojnom poligonu Manjača. Vozila se za vrijeme obustave preusmjeravaju pravcem Han Kola – Ledenice – Stričići.
Oprez zbog visokih temperatura
Iz BIHAMK-a vozačima preporučuju da zbog visokih dnevnih temperatura izbjegavaju duža putovanja tokom najtoplijeg dijela dana.
Onima koji ipak moraju putovati savjetuju se češće pauze, dovoljne količine vode, provjera tehničke ispravnosti vozila i poštivanje svih saobraćajnih propisa.
Granični prelaz Brčko otvoren je za putnička vozila do 3,5 tone, dok je granični prelaz Karakaj otvoren za sve kategorije vozila. Na graničnom prelazu Šepak i dalje je zabranjen saobraćaj za sva teretna vozila.
Foto: BIHAMK