Mađarsku čekaju sankcije: EU protiv njih pokrenula postupak

asdf

Evropska komisija je pokrenula postupak protiv Mađarske u okviru novog mehanizma prema kojem se korištenje sredstava iz europskih fondova uvjetuje poštivanjem vladavine prava.

- Identificirali smo pitanja koja bi mogla predstavljati kršenja vladavine prava i koja utječu na proračun EU, izjavila je na konferenciji za novinare potpredsjednica Komisije za vrijednosti i transparentnosti Vera Jourova.

Postupak je pokrenut slanjem pisma koje predstavlja službenu opomenu. Pismo je, u ime Komisije, poslao povjerenik za proračun Johannes Hahn, ali sadržaj pisma nije objavljen.

- Mađarska će morati odgovoriti na našu zabrinutost i predložiti popravne mjere, rekla je Jourava. 

POSTUPAK BI MOGAO TRAJATI DEVET MJESECI

Prema pravilima, postupak bi mogao trajati do devet mjeseci. Mađarska sada ima dva mjeseca za odgovor na pismo, a Komisija nakon toga ima mjesec dana za analizu mađarskog odgovora. Nakon toga, Komisija može predložiti suspenziju ili smanjenje isplata iz evropskih fondova kako bi se kompenzirao učinak na proračun EU zbog utvrđenih povreda. Konačnu odluku donose države članice i to dvostrukom većinom - najmanje 15 država članica mora glasati za, a one moraju predstavljati najmanje 65 posto stanovništva EU.

Prema izvorima iz Komisije, postupak je pokrenut zbog ozbiljne zabrinutosti u vezi s mađarskim korištenjem sredstava iz evropskog proračuna, između ostaloga, zbog uvjeta za provedbu javnih nabavki, manjka kontrole i transparentnosti u korištenju fondova i nedovoljne borbe protiv prevara i korupcije.

Uredba kojom se uspostavlja opći režim uvjetovanosti za zaštitu proračuna Unije u slučaju povreda načela vladavine prava u državama članicama stupila je na snagu 1. januara 2021.

UREDBA DOSAD NIJE KORIŠTENA

Uredbom, koja nikad dosad nije korištena, omogućuje se Vijeću da na zahtjev Evropske komisije donese, među ostalim, mjere poput suspenzije plaćanja koja se financiraju iz proračuna Unije ili suspenzije odobrenja jednog ili više programa financiranih iz tog proračuna.

Mađarska i Poljska, koje bi zbog te uredbe mogle ostati bez znatnih sredstava iz europskog proračuna, obratile su se u martu prošle godine Sudu EU i zatražile njezino poništenje, a Sud je u februaru ove godine u potpunosti odbacio njihov zahtjev.